ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android 2.x dla wybrańców ?

Autor: Filip Stachowicz Kategoria: Newsy

W ostatnim miesiącu pojawiło się wiele pytań, zarówno do dystrybutorów jak i do producentów smartphonów o system Android 2.0 i wyżej. Do tej pory nie dostawaliśmy na nie poważnych odpowiedzi, ale teraz dystrybutorzy i producenci prezentują nam swoje plany względem Androida 2.x.

Obecnie na rynku światowym dostępnych jest 7 telefonów działających na różnych wersjach systemu spod znaku zielonego robocika:

SPRINT

Ostatnim razem Sprint informował nas o postępach w swoich pracach i wygląda na to, że poszły one bardzo dobrze. Sprint ogłosił na Twitterze, że oba z ich Android-phonów otrzymają niedługo Androida 2.x planowany update ma sie odbyć w pierwszej polowie 2010r.

 

  • HTC Hero -> tak, 1sza połowa 2010r.
  • Samsung Moment -> tak, 1sza połowa 2010r.

Ciągle czekamy na informacje o sposobie przeprowadzenia update’u, Sprint utrzymuje że będą to update’y kablowe (Phone2PC), lecz ta kwestia poddanawana jest jeszcze konsultacjom.

T-MOBILE

Przez więkoszość 2009r. T-Mobile prezentował się z bardzo dobrej strony, przeprowadzając regularne upgrade’y dla swoich produktów. Po ostatnim 1.6 zastanawialiśmy się czy dostaniemy coś więcej i oto jest: T-Mobile ogłosiło, że współpracuje z Google celem dostarczenia Androida w wersji 2.0, lecz niesprecyzowało które z telefonów go otrzymają.

Użytkownicy smartphonów firmy HTC (konkretnie chodzi o Magica oraz Dream) zadrżeli gdy HTC ogłosiło iż nie planuje już wspierać technicznie obu modeli, podobny komunikat popłynął ze strony T-Mobile. Oba telefony są sztandarowymi produktami Google więc mimo wszystko, miejmy nadzieje, że nie zostaną one zapomniane.

Dla Motoroli CLIQ również nadeszły ciężkie czasy. Mimo ostatniego update’u (skupiającego sie głównie na likwidacji bugów i podciągnięciu sprzętu do poziomu A1.5) po sieci krążą pogłoski o mozliwym porzuceniu rozwijania software’u dla Motoroli CLIQ i pozostawienie jej na poziomie 1.x.

Właściciele Samsunga Behold II (T-Mobile) mogą jako jedyni spać spokojnie. Smartphone pierwotnie załadowany A1.5 będzie mógł sięgnąć po A2.x gdy ten ujrzy tylko światło dzienne.
  • HTC Dream/G1 -> Nieznane
  • HTC Magic/MT3G -> Nieznane
  • Motorola CLIQ -> Nieznane
  • Samsung Behold II -> tak, gdy tylko będzie to możliwe
Na szczęście T-Mobile niedługo udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, nawet jeśli będą one negatywne.

VERIZON WIRELESS

Verizon był firmą, która jako pierwsza uruchomiła A2.0 (Droid), firma uruchomiła również system w wersji 1.5 (HTC Droid Eris). Mimo tego, że sam Veriozn nie udziela żadnych informacji, HTC wspomina coraz smielej o update’cie. Wysoki rangą pracownik Verizonu potwierdził planowany update dla HTC Droid Eris w pierwszym kwartale 2010r.

  • HTC Droid Eris -> Tak, pierwszy kwartał 2010r.
Jednakże, jako że nie byla to potwierdzona informacja pisemna prosimy nie traktować jej jako 100% pewnego zródła informacji.

A cóż to oznacza dla nas zwyklych użytkowników Androida? Największa grupa ludzi korzysta oczywiscie z dystrybuowanych przez Erę i Orange HTC Dream/G1. Wygląda na to ze polityka rozwojowa Androidów zakłada szybką rotację telefonów, wymuszając na użytkownikach nakręcanie rynku.

Sprawdź najnowsze wpisy