Rosja nie wyśle Galileo

Europejski port kosmiczny bez Rosji – nie została jednak wyrzucona

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Rosja jest obecnie potęgą kosmiczną. Wiele państw i organizacji podczas prób wystrzelenia swoich satelitów korzysta właśnie z rosyjskich rakiet. Nawet USA pod tym względem musi korzystać z pomocy tamtejszej agencji kosmicznej. I właśnie z tej strony rosyjskie sankcje jako pierwsze zaczęły właśnie dotykać Europę, a dokładniej nasz system nawigacji satelitarnej Galileo.

Rosja nie wyśle Galileo

Rosja nie wyśle Galileo

Stało się to na skutek zerwania przez Kreml współpracy z międzynarodowymi programami kosmicznymi w odpowiedzi na sankcje związane z inwazją na Ukrainę. Tym samym Roscosmos zawiesza współpracę z europejskimi partnerami w zakresie startów z Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej w odwecie za sankcje UE. Przy okazji również rosyjscy pracownicy zostali wycofani z tamtejszej placówki. Na skutek tych działań zaburzony zostanie harmonogram rozbudowy europejskiego systemu nawigacyjnego i zwiększania jego dokładności. Nie jest to jednak przeszkoda nie do przejścia. Wciąż możliwe będzie wyniesienie satelitów przy pomocy firm zewnętrznych, jak na przykład SpaceX. To jednak oznacza o wiele wyższe koszty operacji wynikające z koniecznością transportu samego ładunku na miejsce startu, czy właśnie opłacenie samej operacji.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Nie jest to jedyne działanie Rosji wymierzone w segment kosmiczny. Warto tu przypomnieć groźbę, jakoby bez wsparcia tego państwa ISS zamieniło się w pocisk kosmiczny, który — jak sugeruje Kreml — spadnie najpewniej na Europę Zachodnią, lub USA. To jednak wciąż nie wszystko. Rosja kończy udział NASA w misji Venera-D na Wenus, uznając kontynuowanie wspólnych prac za niemożliwe świetle sankcji. Warto tu przypomnieć, że misja ta ma na celu wznowienie rosyjskiej eksploracji Wenus poprzez wysłanie orbitera i lądownika na tę niegościnną planetę w 2029 roku. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2020 roku Rosja podkreślała, że udział innych państw w misji będzie marginalny. Tym samym brak USA nie powinien szczególnie wpłynąć na jej przebieg lub ewentualne opóźnienia. Co ciekawe o ile Rosja dość chętnie stosuje kwestie kosmosu w swoich groźbach, tak nie śpieszy się z tymi dotyczącymi surowców.

Źródło: Engadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy