Snapdragon x70

Inteligentny modem od Qualcomma – 5G zyska o wiele więcej sensu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Sieć 5G miewa pewne bolączki, jeśli chodzi o zasięg i stabilność. To jednak może wkrótce przejść do historii dzięki nowemu modemowi od Qualcomma. Ten znacznie lepiej zarządza dostępnymi zasobami dzięki zintegrowanemu układowi Sztucznej Inteligencji. Do tej pory układy AI stosowane  w smartfonach miały za zadanie jedynie poprawiać jakość wykonywanych zdjęć. Teraz zaś dojdzie kolejny moduł dedykowany funkcjom sieciowym. Aż rodzi się pytanie, czy z czasem więcej aspektów urządzeń będzie miało swój dedykowany chip AI? To jednak pozostanie bez odpowiedzi przez jeszcze jakiś czas. Tym samym skupmy się na Snpadragonie x70 — wyżej wspomnianym modemie Qualcomma.

Snapdragon x70

Snapdragon x70

Chip sztucznej inteligencji w nowym modemie odgrywa kluczową rolę. Jego celem jest sterowanie adaptacyjnym sterowaniem anteny i wybór sieci, a także zarządzanie wiązką w paśmie mmWave oraz sprzężenie zwrotne ze stanem kanału. Qualcomm twierdzi, że zastosowanie AI zwiększy prędkość, zasięg, odporność łącza, opóźnienia i wydajność energetyczną. Jednak układzie AI możliwości nowego Snapdragona się nie kończą. Snapdragon X70 jest również reklamowany jako jedyny modem zdolny do obsługi każdego komercyjnego pasma 5G, od 600 MHz do 41 GHz, co zapewni całkowitą kompatybilność we wszystkich sieciach operatorów, a także sieciach wewnętrznych. Co więcej, jest to pierwszy modem oferujący agregację 4x downlink w TDD i FDD.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Jak to jednak wpływa na te najważniejsze parametry sieciowe? Otóż pobieranie ma być możliwe z prędkością nawet do 10 Gb/s. Jeśli chodzi o opóźnienia, to Qualcomm nie podał konkretnych liczb. Zarzeka się jednak, że te będą typowe dla światłowodów, a nie łączności bezprzewodowej. No cóż, biorąc pod uwagę, że ten aspekt nie zależy tylko od urządzenia klienckiego, to warto patrzeć na te deklaracje ze zdrową dawką sceptycyzmu. Może być jednak znacznie lepiej niż do tej pory w urządzeniach 5G. Pierwsze testowe egzemplarze modemu mają trafić do partnerów Qualcomma jeszcze w drugiej połowie roku, a pod jego koniec na rynek mają trafić pierwsze smartfony w niego wyposażone. Najprawdopodobniej będzie on więc działał w duecie ze Snapdragonem 8 Gen 3.

Źródło: TechSpot

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy