Xiaomi Pad 5 Windows 11

Xiaomi Pad 5 z systemem Windows 11 ARM – działa to lepiej, niż można by przypuszczać

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Xiaomi Pad 5 to naprawdę ciekawy tablet multimedialny, czego możecie się dowiedzieć z naszej recenzji przygotowanej przez Kamila. O ile nie przyjdzie nam do głowy wynoszenie go z domu albo traktowanie jako bazy dla Stellarium lub innej mapy nieba, to braku GPS i łączności komórkowej nawet nie odczujemy. Gorzej wypada jednak kwestia użyteczności w pracy. W końcu wciąż jest to tylko tablet z Androidem i to bez żadnego środowiska pod mysz i klawiaturę w stylu Samsung Dex. A  szkoda, bo pod względem czystej mocy prezentuje się on naprawdę nieźle. Nic jednak straconego, ponieważ pewien zdolny programista podpisujący się jako PaluRookie postanowił uruchomić na nim Windowsa 11 ARM.

Xiaomi Pad 5 Windows 11

Xiaomi Pad 5 Windows 11

No dobrze, a właściwie to dwóch programistów. Otóż jeszcze w listopadzie 2021 roku pewnemu fanowi Xiaomi i Microsoftu udało się uruchomić system Windows 11 ARM na urządzeniu Xiaomi Pad 5. Jednak słowo uruchomić jest tu kluczowe. Teraz zaś komuś innemu na podstawie poprzedniego projektu udało się zmusić system ten do jako takiego, ale jednak działania. I oczywiście, nie wszystko działa jak powinno. Właściciele tego tabletu nie powinni się rzucać na okienka, bo mogą się od nich odbić bardzo szybko, co i tak będzie lepszym rezultatem, niż ten prawnik z anegdoty o pancernych szybach w drapaczu chmur, ale też będzie nieprzyjemne. Warto jednak docenić wyniki tej pracy.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Xiaomi Pad 5 z systemem Win11 ARM64 uzyskał w Geekbench 465 punktów w testach jednordzeniowych i 1992 w testach wielordzeniowych. Jest to wynik znacznie poniżej 780 i 2800 punktów, które tablet uzyskuje podczas pracy na Androidzie, jednak na pewno idzie to w dobrą stronę. Jednak nie wyniki w testach są tu problemem, Otóż obecnie występuje problem ze sterownikiem PEPs (Platform Extension Plug-ins). Co więcej, GPU w urządzeniu jest kompletnie niefunkcjonalne z powodu braku odpowiednich sterowników. Programista jednak nie daje za wygraną i obiecał, że dopieści swoje dzieło w przyszłości. Warto tu podkreślić, że projekty tego typu otwierają drogę przeportowaniu Windowsa 11 także na inne urządzenia. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko trzymać kciuki.

Źródło: Gizmchina

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy