300 złotych za szczepienie

300 złotych za szczepienie? Nie wierz w bajki, to oszustwo

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Pojawiła się kolejna złośliwa kampania SMS — tym razem oszuści przekonują, że można otrzymać 300 złotych za szczepienie przeciwko koronawirusowi. Oczywiście nie jest to prawdą. Zainteresowani tą propozycją żadnych pieniędzy nie dostaną — mało tego, mogą nawet stracić.

300 złotych za szczepienie? To oszustwo

Co jakiś czas cyberprzestępcy masowo rozsyłają SMS-y, w których podszywają się pod dany podmiot i próbują wyłudzić nasze dane osobowe i pieniądze. Tak też jest tym razem. Oszuści do swoich działań wykorzystali szczepienia przeciwko koronawirusowi oraz chęć łatwego zarobku u swoich potencjalnych ofiar.

Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości, w których informują o możliwości otrzymania 300 zł za szczepienie. W SMS-ie umieszczają link prowadzący do podrobionej rządowej witryny. Z informacji zamieszczonych na tej stronie wynika, że musimy zalogować się do bankowości internetowej, aby otrzymać środki. W rzeczywistości link prowadzi do fałszywego panelu podszywającego się pod Wasz bank, którego celem jest przechwycenie Waszych danych logowania — wyjaśnia CERT Polska. Podanie swoich danych nie tylko nie pozwoli nam odebrać 300 zł, ale sprawi, że w posiadanie wrażliwych informacji wejdą oszuści. Następnie cyberprzestępcy będą mogli wykorzystać przechwycone dane do włamania na nasze konto bankowe.

Osoba, która uważnie zapozna się z otrzymanym SMS-em lub z treściami na podrobionej witrynie, zapewne dostrzeże literówki i inne nieścisłości, które wzbudzają podejrzenia. Z pewnością znajdą się jednak tacy, którzy będą chcieli szybko przejść przez cały proces i otrzymać pieniądze. Szczególnie że podrobione strony na pierwszy rzut oka przypominają te prawdziwe. Pamiętajcie, by nie klikać podejrzanych linków otrzymanych SMS-em. W ostatnim czasie jest naprawdę wiele oszustw bazujących na takim mechanizmie. Jeśli niestety już zdążyliśmy podać swoje dane na podrobionej witrynie, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem.

Czytaj także: Rosyjskie czołgi w Polsce – fake news, który może kosztować nas więcej, niż tylko stres

Więcej na temat tego typu oszustw oraz metod obrony przed nimi przeczytacie w naszym poradniku o phishingu.

źródło, zdjęcie główne: CERT Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy