apple-money

„Co za syf, co za katastrofa” – te słowa, śpiewane niegdyś przez Kazika Staszewskiego, same cisną się na usta widząc kolejne doniesienia na temat wojny Apple kontra reszta świata. Tym razem oberwał Samsung. O co poszło?

Pierwszą informacją jest wycofanie Samsunga Galaxy Tab 7.7 ze sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Apple wygrał sprawę, chociaż do końca nie wiadomo, z jakiej przyczyny zawieszono sprzedaż urządzenia. Z pewnością jednak niemiecki sąd w Düsseldorfie miał wystarczające powody, aby podjąć tak ważny i kosztowny dla Koreańczyków krok.

Drugie doniesienie traktuje o żądaniu przez Apple odszkodowania od Samsunga w niebagatelnej sumie 2,5 miliarda dolarów. Jak twierdzi korporacja z Cupertino, koreańskie urządzenia kopiują interfejs i design iPhone’a oraz iPada. W podanej kwocie mieści się ponad 30 dolarów za każde sprzedane urządzenie spośród 13 modeli smartfonów i tabletów. Jak twierdzi Apple, wyglądają one jak iPhone/iPad, jak również naruszają patenty dotyczące oprogramowania służącego do interakcji z użytkownikiem.

Aby jeszcze dorzucić do pieca, Apple żąda zmniejszenia należności licencyjnych płaconych Samsungowi z 2,4% do pół centa za urządzenie. Chodzi o opatentowane standardy bezprzewodowe, bez których być może iPhone nigdy by nie powstał. Według firmy z Cupertino, technologia ta jest prawie bezwartościowa, na co Samsung odpowiedział, że Apple chce zdusić konkurencję oraz ograniczyć wybór konsumenta, co w konsekwencji prowadzić ma do ogromnych zysków.

I jak tu zrozumieć fanów Apple?

źródła: phandroid.com, allthingsd.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Krzysztof Podlaszewski

Moje zainteresowania skupiają się głównie wokół gier wideo, komputerów i ogólnie nowych technologii. Interesuję się również fotografią. Moją pasją i ulubionym sportem jest snowboarding.