rosyjskie czołgi polska oszustwo

Rosyjskie czołgi w Polsce – fake news, który może kosztować nas więcej, niż tylko stres

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Na wstępie uspokajamy, rosyjskie czołgi nie pojawiły się w Polsce, ani nie przekroczyły granic kraju. To fake news, który zaczął pojawiać się na Facebooku. To nie tylko przejaw dezinformacji, ale także próba wyłudzenia danych, a jak ostrzega CERT Polska i my przypominamy, kliknięcie w umieszczony tam link może źle się skończyć.

Rosyjskie czołgi w Polsce – kolejny fake news

Od kilku dni jesteśmy świadkami tego, jak w sieci pojawia się cała masa dezinformacji. Głównie na temat tego, co dzieje się teraz u naszych wschodnich sąsiadów. Jak wiemy, Rosja zaatakowała Ukrainę i w związku z tym Internet wręcz ugina się pod różnego rodzaju szkodliwymi postami. W zeszłym tygodniu te wywołały nawet małą panikę, a ludzie w Polsce zaczęli masowo tankować swoje samochody w obawie przed brakiem paliwa. To tylko jeden z rodzajów dezinformacji, a teraz ktoś postanowił wykorzystać obawy Polaków przed inwazją Rosji na teren kraju.

CERT Polska ostrzega przed kampanią, która informuje, że rosyjskie czołgi znalazły się już w Polsce. To oczywiście fałszywe posty, ale dobrze wiemy, że w takich czasach ludzie mogą klikać każdą informację. Szczególnie, że obawy przed takim scenariuszem rzeczywiście mogą się pojawiać. Opisywany przez CERT Polska post informuje, że jest nagranie z tego, jak rosyjskie czołgi przekraczają naszą granicę. Oczywiście do tego dochodzą informacje o tym, że należy zacząć gromadzić zapasy, bo inwazja już blisko. I wisienką na torcie jest link, który ma prowadzić do Facebooka, a oczywiście nie prowadzi. Za to wyłudza dane do logowania, co może prowadzić do tego, że nasze konto zostanie przejęte i podobnego rodzaju wiadomości będą już publikowane z naszymi danymi.

Zobacz też: Sprawdź, jak możesz pomóc Ukrainie.

Raz jeszcze ostrzegamy – nie dajmy się ponieść panice. Weryfikujmy informacje i przede wszystkim nie klikajmy we wszystko, co zobaczymy. Tutaj ewidentnie widać, że link prowadzi do fałszywej witryny, ale niektórzy mogą się dać nabrać. Zapewne podobnych postów będzie pojawiać się więcej. Lepiej uważać!

Źródło: CERT Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy