ThinkPad X13s

Nadchodzi nowa linia ThinkPadów – Lenovo wyposaży je w procesory ARM

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Firmy Microsoft i Qualcomm przechwalały się swego czasu potencjałem najnowszego procesora Snapdragon 8cx Gen 3, czyli jednostki dedykowanej dla laptopów i Windowsa 11 ARM. Układ ten został jednak potraktowany przez obserwatorów rynku z dość zdrowym, chociaż może nieco nadmiernym sceptycyzmem. Jednak trudno mu się dziwić, ponieważ dwie poprzednie generacje delikatnie mówiąc, nie okazały się sukcesem. Dziś jednak miała premiera urządzenia, którego sercem jest ten procesor. I to nie byle jakiego, ponieważ jest to przedstawiciel zupełnie nowej linii ThinPadów — model X13s.

ThinkPad X13s

ThinkPad X13s

Jest to przedstawiciel zupełnie nowej linii ThinPadów pracujących pod kontrolą układów ARM. Jego głównym atutem ma być czas pracy na baterii. Dzięki procesorowi Snapdragon i energooszczędnemu 400-nitowemu ekranowi laptop ten ma pozwalać nawet na 28 godzin pracy na pojedynczym ładowaniu. Warto tu jednak podkreślić, że w przypadku tej rodziny Snapdragonów dość często dochodziło do zawyżenia tego parametru w specyfikacjach poszczególnych urządzeń. Miejmy jednak nadzieję, Lenovo nie zaufało dostawcy układu, a samo przeprowadziło testy. Ciekawie prezentuje się także bryła urządzenia. Jego obudowa w 90% składa się z magnezu pochodzącego z recyklingu. Dodatkowo laptop jest chłodzony pasywnie. Dzięki temu ta 13,3-calowa jednostka waży zaledwie 1,13 kg. I może jest to więcej, niż seria Gram od LG, jednak rekompensuje to metal i mocniejsza bateria.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Za tym, że mamy tu do czynienia z idealnym sprzętem do pracy w terenie przemawia jeszcze jeden aspekt: zintegrowany modem 5G, które dopełnia Wi-Fi 6E. Inne parametry to do 32 GB RAM, do 1 TB pamięci masowej PCIe, kamerka 5 MPx, dwa porty USB-C 3.2 Gen 2 i gniazdo combo JACK. Szkoda, że producent nie pokusił się na USB-A, które jednak wciąż są bardziej popularnym rozwiązaniem. Oznacza to, że o ile przy nawet kilkudniowym wyjeździe będziemy mogli zapomnieć o ładowarce, tak brak przejściówki na USB-A może boleć. Wewnątrz laptopa jest preinstalowany system Windows 11 Pro. Jego cena zaczyna się od 1100 USD, czyli około 4500 PLN + VAT.

Źródło: Gizmochina, Endadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy