Intel i AMD nie dla Rosji

Rosja może liczyć tylko na swoje procesory – Intel i AMD odmawiają dalszej sprzedaży

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Rosja jakiś czas temu chwaliła się własnymi procesorami. Te okażą się temu państwu niezbędne, ponieważ nie może ono już liczyć na technologię z USA. Otóż Intel i AMD, czyli dwaj najwięksi na świecie producenci procesorów x86 właśnie wstrzymali dostawy chipów przemysłowych dla Rosji. Oznacza to, że o ile słabsze, konsumenckie jednostki trafią do komputerów przeciętnych Rosjan, tak te najwydajniejsze, stworzone z myślą o pracach badawczych czy obsłudze zaawansowanej produkcji będą omijały Rosję szerokim łukiem.

Intel i AMD nie dla Rosji

Intel i AMD nie dla Rosji
Tym razem firmy działają zgodnie.

Ruch ten jest związany z sankcjami nałożonymi przez USA na Rosję w związku z jej niesprowokowaną inwazją na Ukrainę. Mimo to producenci procesorów wyszli z własną inicjatywą. Otóż sam zakaz eksportu ma obowiązywać dopiero od 3 marca, natomiast Niebiescy i Czerwoni już teraz odwołali wszystkie dostawy jednostek przemysłowych. Biorąc pod uwagę, że Rosja to jeden z ich większych klientów, to można by się spodziewać działań wręcz odwrotnych, czyli nagłego zwiększenia eksportu, nim te wejdą w życie. Jak widać obydwie firmy wyżej nad natychmiastowy zysk cenią sobie pozytywny wizerunek w cywilizowanej części świata, oraz wyższe wartości.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Sankcje mogą spowodować natychmiastowy niedobór sprzętu niezbędnego do działania serwerów i zaawansowanego technologicznie sprzętu używanego w różnych gałęziach przemysłu, w tym w lotnictwie, bankowości i badaniach kosmosu. Tym samym będzie to olbrzymi cios dla rosyjskiej gospodarki, która już teraz nie radzi sobie najlepiej. Zablokuje to bowiem możliwość jej rozwoju, natomiast ewentualne awarie układów mogą oznaczać całkowity przestój w działaniu licznych korporacji i agencji rządowych. Warto także podkreślić, że Elbrus-8C, procesor rosyjskiej konstrukcji, nie przeszedł ostatnio testów wytrzymałościowych w przemyśle. Co więcej, jest to jednostka ARM, więc przejście na nią nie jest wcale takie proste przy pracy na środowisku typowym dla architektury x86. Rosja, wbrew lokalnej propagandzie, nie jest w stanie się usamodzielnić od zachodnich technologii. Teraz zaś kraj ten będzie musiał ponieść tego konsekwencje.

Źródło: TechSpot

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy