qualcomm snapdragon mediatek dimensity aktualizacje xiaomi

MediaTek nadal na szczycie, ale to Qualcomm rządzi na najważniejszym rynku

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Rynek mobilnych układów scalonych wyraźnie ewoluował w ciągu ostatnich lat. Jednym z kluczowych czynników okazała się popularyzacja sieci 5G, ale też zupełnie inne postrzeganie poszczególnych firm oraz ich wewnętrzne przemiany. W ten sposób dzisiaj nie liczą się już tylko jednostki od Qualcomma. Dzisiaj wielu producentów traktowanych jest na równi i nie przeważają oni szali w wyborze poszczególnych smartfonów lub tabletów. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że na szczycie jest… MediaTek, choć Qualcomm wyraźnie goni swojego tajwańskiego konkurenta.

Kto się spodziewał MediaTeka na fotelu lidera?

mediatek qualcomm ranking na szczycie

Jak możecie zobaczyć, według analizy Counterpoint Research MediaTek utrzymał się w ostatnim kwartale poprzedniego roku na szczycie, choć zanotował wyraźny spadek. Jednocześnie Qualcomm znacząco urósł, choć jeszcze nie dogonił swojego konkurenta. Idąc dalej, Apple zanotowało minimalny spadek, co wynika pośrednio z rosnącego rynku urządzeń mobilnych. Jednym z największych wygranych jest Unisoc, którego układy na nowo zaczęły pojawiać się w najtańszych smartfonach, a sama firma ma aspiracje mierzyć coraz wyżej. Samsung spadł, ale też poniekąd wynika to z coraz większego udziału Snapdragonów w Galaktycznych modelach. Siłą rzeczy HiSilicon drastycznie spadł. W końcu Huawei również przesiadł się na jednostki Qualcomma.

mediatek qualcomm ranking na szczycie

Jeśli spojrzymy bezpośrednio na modemy 5G, to widać tutaj potęgę amerykańskie firmy. To właśnie Snapdragony zaczęły dominować w tej materii, co między innymi łączy się także z iPhone’ami. Qualcomm jest dostawcą modułów łączności do wielu urządzeń, które bezpośrednio nie chwalą się marką Snapdragon, więc nie dziwi taki, a nie inny wykres.

Zobacz też: Jak pomóc Ukrainie? Sprawdź, co możesz zrobić, a czego nie powinieneś.

Wszystkie firmy skupiają się głównie na topowych jednostkach. MediaTek może pochwalić się wysokim zainteresowaniem układem Dimensity 9000, co pozwoli utrzymać się na wysokim poziomie. Z kolei Qualcomm ma asa w rękawie w postaci sprawdzonego łańcucha dostaw oraz poniekąd tworzenia dwóch i więcej układów z jednej technologii. To akurat średnia wiadomość dla nas, konsumentów. Dzisiaj nie do końca możemy być pewni po samym oznaczeniu, czy dana jednostka faktycznie jest lepsza.

Źródło: GSM Arena

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy