Huawei Dojrzali wspaniali w Internecie

Huawei chce wprowadzić polskich seniorów w tajniki wirtualnego świata

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nasze społeczeństwo się starzeje. Obecnie aż 1/4 wszystkich Polaków to seniorzy, a jeśli obecny trend się utrzyma, to odsetek ten wzrośnie do 1/3. I mimo że to samo w sobie jest już sporym problemem, to jeszcze dochodzi tutaj kwestia wykluczenia cyfrowego w tej grupie. Internet natomiast nie jest już tylko miejscem ze śmiesznymi obrazkami, portalami informacyjnymi i prognozą pogody. W dzisiejszych czasach dzięki niemu można załatwić wiele spraw w urzędach, u lekarza, zrobić zakupy, a nawet pracować — czy w przypadku seniorów dorobić do emerytury. Daje on także możliwość kontaktu z najbliższymi, nawet jeśli ci są rozsiani po całym świecie. Dlatego też Huawei wraz z Fundacją Zaczyn postanowił ułatwić polskim seniorom wejście do świata Internetu.

Huawei Dojrzali wspaniali w Internecie

Huawei Dojrzali wspaniali w Internecie

Wykluczenie cyfrowe to w Polsce olbrzymi problem, na co zwraca uwagę  Przemysław Wiśniewski, prezes zarządu Fundacji Zaczyn:

W Polsce brakuje dużego, powszechnego wręcz programu edukacji seniorów. Tymczasem z naszych badań wynika, że 1 do 2 milionów osób 60+ chętnie weszłoby do tego świata. Problemy tej grupy stara się rozwiązać Fundacja Zaczyn oferująca różne formaty działań edukacyjnych skierowane zarówno do początkujących, jak i rozwijających swoje umiejętności. Cieszymy się, że od tego roku naszą misję wspiera również Huawei, globalny lider technologiczny, którego rozwiązania pomagają lepiej funkcjonować osobom w każdym wieku. Mamy wrażenie, że nasz partner rozumie jak negatywnym zjawiskiem jest wykluczenie ogromnej rzeszy ludzi z możliwości uczestniczenia w nowoczesnym, dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie. Co ważniejsze, Huawei rozumie, że proaktywne działania mające na celu włączenie społeczne tej grupy przy pomocy współczesnych technologii, przyczynią się do podniesienia jakości ich życia w sposób realny i szybki.

Oczywiście z punktu widzenia zaawansowanego użytkownika sieci najlepszym wyborem wydaje się PC z dużym monitorem, albo i dwoma i stałe łącze. Jednak dla wykluczonych cyfrowo seniorów może to być nieco zbyt skomplikowane i kosztowne. Dlatego też w ich przypadku dobrą alternatywą jest smartfon lub tablet LTE i sensowny pakiet danych mobilnych. Co więcej, nawet w przypadku zakupu komputera w przyszłości może on działać jako punkt dostępu do sieci. To jednak tylko moja dygresja na temat aktywacji seniorów. Wróćmy jednak do planów Huaweia. 

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Fundacja na swoim koncie Facebook postanowiła zorganizować kursy, które odbędą się w dniach od 1 do 3 marca. Poruszą one następujące kwestie:

 • jak obsługiwać Internetowe Konto Pacjenta;
 • jak umawiać wizyty u lekarzy oraz oceniać ich w aplikacjach typu ZnanyLekarz;
 • jak instalować i obsługiwać aplikacje korzystne dla zdrowia – monitorujące ruch, podpowiadające ćwiczenia i dietę, liczące kalorie oraz inne podobne;
 • jak zamawiać dzięki aplikacjom przejazdy miejskie;
 • jak planować podróż komunikacją publiczną;
 • jak wynajmować samochody na godziny czy hulajnogi na minuty;
 • jak mądrze korzystać z wygodnych i tanich płatności internetowych poprzez konto online.

Po krótkiej przerwie w dniach 8 do 10 marca, seniorzy zapoznają się z tajnikami systemów e-puap, e-pacjent i e-obywatel. Dzięki zdobytej wiedzy będą w stanie podpisywać i zarządzać swoimi dokumentami w pełni cyfrowo. Jednak nie tylko zdrowie i urzędy są w życiu ważne. Poruszone zostaną także następujące kwestie:

 • w jaki sposób robić zakupy w najpopularniejszych serwisach krajowych i zagranicznych;
 • jak porównywać ceny;
 • jak samemu sprzedawać przedmioty w sieci;
 • jak zrobić dobre zdjęcia, przechowywać je, ulepszać je, katalogować, kasować;
 • jak obsługiwać system e-obywatel czy e-puap, jak poruszać się po internetowym koncie pacjenta, w jaki sposób wysyłać dokumenty bez wychodzenia z domu.

Biorąc pod uwagę, że cyfryzacja stała się nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania w świecie, popularyzacja technologii wśród osób starszych powinna być priorytetem. Nowoczesne technologie niekiedy okazują się zbyt trudne do obsługi dla osób, które nigdy wcześniej z nich nie korzystały, a innych mogą wręcz zachwycić i w pełni wciągnąć, czasem poza granicami rozsądku. W obu przypadkach musimy dać osobom starszym wiedzę, jak korzystać z dobrodziejstw internetu i wielu innych technologii cyfrowych. Tak jak kiedyś umiejętność czytania i pisania była kluczowa dla życia w ówczesnym społeczeństwie, tak dzisiaj do tego zestawu dochodzą umiejętności cyfrowe. Trzeba zdać sobie sprawę, że brak kompetencji poruszania się w cyfrowym świecie to dziś poważny problem, który realnie wpływa na pogorszenie jakości życia. Jako firma, która od początku swojej obecności na polskich rynku prowadzi działania wspierające lokalne społeczności, cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tej inicjatywie.
– komentuje Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Wszyscy chętni mogą poznać szczegóły rejestracji na profilu Facebook TelewizjaPokolenia.

Źródło: Huawei

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy