Ukraina

Ostrzeżenie RCB o fake newsach w sprawie wojny na Ukrainie

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Dziś wszystkie oczy zwrócone są w stronę Ukrainy, a słowo wojna wybrzmiewa ze wszystkich stron. Dlatego też pojawiło się ostrzeżenie od RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) przed fałszywymi wiadomościami, które pojawiają się w sieci. Dziś działania wojenne to w końcu nie tylko walka na froncie, ale również cyberataki i dezinformacja.

RCB ostrzega przed dezinformacjami – wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie stała się faktem, a dzisiejsze działania wojskowe były niestety tylko kwestią czasu. Nie dziwne więc, że w sieci pojawia się wiele informacji na temat konfliktu. Warto jednak wiedzieć, które z nich są prawdziwe, co niestety w obecnych czasach nie jest łatwe. Przyzwyczailiśmy się niestety do tego, że bardzo łatwo udostępniamy niesprawdzone informacje, co w takich sytuacjach może prowadzić do kolejnych problemów i rosnącej paniki. Odpowiednie kroki przedsięwzięło więc Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które na Twitterze opublikowało wiadomość o krążących w sieci fake newsach.

Widać, że wiadomość była przygotowywana pośpiesznie, bo zawiera m.in. sporo literówek. Jednak jej wydźwięk jest dość oczywisty. Należy uważać na to, co udostępnia się dalej tak, by nie powodować dezinformacji. Komunikat pojawił się zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Możemy w nim przeczytać o przykładach rosyjskiej dezinformacji, która została wychwycona przez RCB. Wcześniej RCB ostrzegało w ten sam sposób o wiadomościach, które miały wskazywać na to, że obecność wojsk NATO i USA jest przygotowywaniem obywateli do ewakuacji.

Zobacz też: Orange i Play obniżają koszty połączeń na Ukrainę.

My także przestrzegamy przed tym, by nie wierzyć we wszystko, co przeczytamy w Internecie. Niesprawdzone informacje mogą wyrządzić wielką krzywdę. Jednocześnie pojawił się alert RCB rekomendujący obywatelom RP opuszczenie terytorium Ukrainy. Uruchomiliśmy także specjalną zbiórkę na stronie sięPomaga, gdzie można wpłacać środki na pomoc naszym sąsiadom.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy