Samsung Foundry kradzież pieniędzy

Samsung ma problemy z produkcją procesorów – w tle oskarżenia o kradzież

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wiadomości o odejściu Qualcomma od Samsunga nie tylko okazały się prawdą, ale także wywołały istną lawinę. Otóż amerykański producent procesorów, podobnie jak pozostali klienci, jak i samo kierownictwo Samsunga spodziewali się o wiele wyższej wydajności produkcji. Jak się okazuje, dane na ten temat miały być sfałszowane. Według wstępnych ustaleń celem była defraudacja dużej sumy pieniędzy przez kierownictwo działu produkcji procesorów firmy, czyli Samsung Foundry.

Samsung Foundry kradzież pieniędzy

Samsung Foundry kradzież pieniędzy

Jak podaje InfoStockDaily, Samsung prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie możliwości popełnienia oszustwa w Samsung Foundry. Według wstępnych ustaleń członkowie zarządu działu produkcji półprzewodników firmy mieli się podjąć  sfałszowania danych dotyczących wydajności procesów 4 i 5 nm. Chodziło o mocne podkręcenie efektywności produkcji, aby firma matka nie zaleciła przeznaczenia dodatkowych środków finansowych na poprawę tego parametru, przez co te można było łatwiej zdefraudować. Jak osoby, które przeczytały wczorajszy wpis o rezygnacji Qualcomma dobrze wiedzą, wskaźnik ten dotyczy tego, jaki odsetek procesorów został wyprodukowany poprawnie. Co prawda do informacji publicznej nie podano dokładnych danych na temat deklarowanej wydajności produkcji, jednak ta faktyczna wyniosła 35%. Oznacza to, że 65 na 100 wyprodukowanych procesorów było wadliwych. Dla porównania w przypadku TSMC aż 70% procesorów z wafla krzemowego jest sprawnych. To właśnie z tego powodu Qualcomm miał zrezygnować z dalszych usług Koreańczyków.

Zobacz też: Ile zarabiają programiści gier? Znamy konkretne kwoty

Warto tu podkreślić, że tylko Samsung i TSMC są zdolne do produkcji procesorów w procesach 5 i 4 nm. Tym samym problemy Koreańczyków mogą się niezwykle negatywnie odbić na rynku nowoczesnych technologii. Przy okazji podważa to wiarygodność Samsunga jako producenta proceosrów. Przekładają się one także na konieczność dopracowania wyżej wspomnianych technologii, co oznacza, że Samsung jest o wiele dalej w wyścigu z TSMC, niż sądził. Nie jest jednak jasne, czy ta sytuacja w jakikolwiek sposób wpłynie na rozwój procesu technologicznego 3 nm. Możemy mieć jednak pewność, że Samsung będzie się dokładnie przyglądał pracom, aby uniknąć dalszych nieprawidłowości.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy