ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Google chce ustandaryzować patenty Apple’a

Autor: Krzysztof Podlaszewski Kategoria: Newsy
google-v-apple

Kolejna bitwa na froncie Google-Apple. Tym razem gigant z Mountain View żąda standaryzacji kilku patentów należących do firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo. O co dokładnie chodzi?

W związku z planami reorganizacji patentów na rynku Google wystosowało list do Senate Judiciary Committee (komitetu sędziowskiego senatu) USA w sprawie kilku patentów należących do Apple. Według Google, stały się one tak popularne, że powinny być publicznie dostępne. Przetrzymywanie tego typu technologii przez jedną firmę działa krzywdząco dla konsumentów i całego rynku. Patrząc w ten sposób, technologia multi-touch, czy odblokowanie poprzez przesunięcie mogłyby zostać potraktowane w ten sam sposób, jak np. radio w smartfonie.

Apple nie pozostało dłużne korporacji z Mountain View i niedługo potem samemu wysłało list do Senate Judiciary Committee, będący odpowiedzią na zarzuty Google. W tekście możemy przeczytać, że ustandaryzowane technologie pozwalają różnym urządzeniom działać na tej samej podstawie, tworząc pewną platformę. Należy jednak oddzielić od tego patenty, które odróżniają od siebie poszczególne urządzenia, tworzą konkurencyjność i wprowadzają innowacyjność na rynek. Według Apple, udostępnienie tych patentów doprowadzi do spowolnienia innowacji, co uderzy w konsumentów.

Listy w całości (w języku angielskim) możecie znaleźć tutaj. Podzielcie się swoją opinią na temat tej sprawy. Jak sądzicie, kto ma rację w tym sporze – Google czy Apple?

źródła: phandroid.com, allthingsd.com

Sprawdź najnowsze wpisy