Przetarg na sieć LTE PGE

PGE rozpoczyna budowę własnej sieci LTE – firma przedstawiła swoje oczekiwania

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Polska Grupa Energetyczna właśnie ogłosiła przetarg na budowę własnej sieci LTE. Obejmuje on zakup i wdrożenie komponentów niezbędnych do jej budowy. Sama sieć ma działać w paśmie 450 MHz, co sugeruje duży zasięg i dość małą pojemność — biorąc jednak pod uwagę jej przeznaczenie, jest to jak najbardziej zrozumiały ruch. Warto bowiem podkreślić, że nie jest to produkt konsumencki, a sieć rdzeniowa, która posłuży do komunikacji wewnątrz spółki. W ten sposób PGE uniezależni się od dostawców zewnętrznych, podnosząc przy tym bezpieczeństwo energetyczne.

PGE z siecią LTE

PGE z siecią LTE

Sama sieć ma być gotowa do końca 2023 roku i uruchomiona w 2025 roku, natomiast jednym z warunków przetargu jest jej utrzymanie do końca 2033 roku. Po tej dacie najprawdopodobniej umowa zostanie przedłużona, lub ogłoszony kolejny przetarg na utrzymanie sieci, albo jej przebudowę na rozwiązania 5G. Jak podkreśla samo PGE w oficjalnym oświadczeniu:

Sieć łączności LTE450 to jedno z najważniejszych zadań inwestycyjnych Grupy PGE. Technologia LTE zapewnia łączność głosową, a także, niezbędną w obecnych czasach, szerokopasmową. Nowoczesna sieć LTE450 i budowany system telekomunikacyjny będą wsparciem dla integracji odnawialnych źródeł energii, energetyki rozproszonej i magazynów energii, a także zapewnią niezawodną łączność dyspozytorską i zdalną komunikację z licznikami energii.

Oznacza to między innymi stopniową wymianę liczników energii na takie, które same komunikują zużycie energii. To natomiast oznacza koniec prognoz za zużycie, a płacenie realnych rachunków za wykorzystane medium, a także brak konieczności odwiedzin rachmistrza z zakładu energetycznego mającego odczytać licznik.

Zobacz też: Nowy kosmiczny teleskop NASA prezentuje swój pierwszy obraz

Jednak LTE450 to nie tylko liczniki, ale także zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności sieci. Jak możemy przeczytać w dalszej części komunikatu:

Nowoczesna łączność LTE450 wpłynie na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej, zwiększy jej bezpieczeństwo oraz skróci czas lokalizowania i usuwania awarii występujących w sieci średniego i niskiego napięcia, a w związku z tym, w znaczącym stopniu przyczyni się do pewniejszych dostaw energii do odbiorców. Ponadto, odbiorcy zyskają możliwość bieżącego dostępu do informacji na temat faktycznego zużycia energii i obliczonych według niego opłat. Niezawodna i bezpieczna sieć łączności jest również niezbędna do budowania nowoczesnej energetyki, wymagającej m. in. integracji odnawialnych źródeł energii, bilansowania, czy rozwoju klastrów energii.

Źródło: PGE

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy