stopień alarmowy charlie-crp

Polska przygotowuje się na możliwe cyberataki — trzeci stopień alarmowy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W poniedziałek późnym wieczorem premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terenie całego kraju. Ostrzeżenie ma pomóc przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Wiemy, jakie konkretnie skutki przynosi.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP – co oznacza w praktyce?

Tydzień temu informowaliśmy o wprowadzeniu na terenie całej Polski stopnia alarmowego ALFA-CRP. To najniższy z czterech tego typu stopni i miał za zadanie zasygnalizować służbom i administracji publicznej, by poświęciły większą uwagę kontroli bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. W poniedziałek późnym wieczorem premier podpisał jednak zarządzenie wprowadzające stopień CHARLIE-CRP (trzeci w czterostopniowej skali). Powód tego działania zdradził Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację. Chodzi o sytuację na Ukrainie i o działania obserwowane w polskiej cyberprzestrzeni.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP obowiązuje od poniedziałku 21 lutego (godzina 21:00) do piątku 4 marca (godzina 23:59). Oczywiście nie można wykluczyć, że czas obowiązywania ostrzeżenia ulegnie zmianie, jeśli zaistnieją nowe okoliczności. Co dokładnie oznacza wprowadzony w poniedziałek stan alarmowy? Organy państwa otrzymują nowe zadania określone w rozporządzeniu premiera z 25 lipca 2016 roku:

  • administratorzy systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personel uprawniony do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów pełnią całodobowe dyżury
  • następuje przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku
  • następuje przygotowanie do uruchomienia planów pozwalających zachować ciągłość działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów

Rządowe Centrum Cyberbezpieczeństwa przypomina również w swoim komunikacie, że niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

Czytaj także: Tesla za 150 tysięcy dolarów podzieliła internet – czy auto jest warte ceny?

Jak wyjaśnia na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ostrzeżenie zostało wprowadzone na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

źródło: Twitter, RCB

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy