NFT Otherdeed

Właściciele NFT masowo tracą swoje tokeny

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Giełdy NFT borykają się z poważnymi problemami, które mogą zaszkodzić nie tylko im, ale całej idei niewymienialnych tokenów. I tak w zeszłym tygodniu pisałem o istnej pladze podrobionych i fałszywych NFT w przypadku giełdy NFT Cent. Teraz natomiast w przypadku giełdy OpenSea problemy okazały się jeszcze większe. Chodzi tu bowiem o atak phishingowy, w wyniku którego 32 użytkowników giełdy zostało pozbawionych dostępu do niektórych z ich najcenniejszych cyfrowych tokenów. Mowa tu o kradzieży setek różnych NFT.

Kradzież NFT

Cała akcja trwała zaledwie kilka godzin. Atakujący obrali za cel 32 konta i skradli z nich 254 dobra cyfrowe. Wśród skradzionych NFT znajdują się tokeny z kolekcji Bored Ape Yacht Club i Azuki. Według szacunków Molly White, twórczyni bloga Web3 is Going Great, łup wyniósł 641 Ethereum, czyli niecałe 1,7 mln USD. 

Mamy pewność, że był to atak phishingowy. Nie wiemy, gdzie doszło do phishingu, ale udało nam się wykluczyć kilka rzeczy na podstawie naszych rozmów z 32 poszkodowanymi użytkownikami.

— Przyznał Devin Finzer, współzałożyciel i dyrektor generalny OpenSea, w tweecie opublikowanym w niedzielę rano.

Zobacz też: Apple wreszcie się ugięło – RAM w iPhone 14 Pro nie zabraknie

Co gorsza, wedle ustaleń to nie OpenSea sama w sobie była wektorem ataku, a luka w platformie do wybijania NFT. Tym samym wszystkie inne giełdy mogą być również narażone na atak. Oznacza to, że NFT nie tylko można podrobić, ale i ukraść i to z winy narzędzia, przez które to powstało. Sytuacja ta może źle wpłynąć na dalszą popularność niewymienialnych tokenów w przyszłości w kontekście inwestycji. Zwłaszcza że już teraz wiele osób traktuje je z dużą dozą sceptycyzmu. A w tym przypadku NFT jest warte tyle, ile ktoś będzie w stanie za nie zapłacić. Więc sytuacja, kiedy większość uzna je za bezwartościowe, raczej nie jest na rękę potencjalnym inwestorom. Warto tu jednak pamiętać, że ewentualny złodziej również musi działać ostrożnie, aby to, co ukradł, miało jeszcze jakąś wartość, podczas prób spieniężenia tego.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy