NASA IXPE pierwsze zdjęcie

Nowy kosmiczny teleskop NASA prezentuje swój pierwszy obraz

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Kosmiczne teleskopy to nie tylko Hubble i James Webb, chociaż bez wątpienia są to najbardziej złożone narzędzia tego typu. Jednak NASA prowadzi obserwację także przy użyciu innych obserwatoriów znajdujących się poza powierzchnią naszej planety. Dobrym przykładem jest tu Imaging X-Ray Polarimetry Explorer, w skrócie IXPE. Wystrzelony w grudniu ubiegłego roku. Jak sama nazwa wskazuje, ten znajdujący się 600 kilometrów nad powierzchnią Ziemi teleskop obserwuje świat w promieniach X. Teraz zaś NASA opublikowała pierwsze zdjęcie przez niego wykonane. Są na nim pozostałości po supernowej Kasjopeja A.

NASA IXPE pierwsze zdjęcie

NASA IXPE pierwsze zdjęcie
Połączenie zdjęć z dwóch teleskopów

Mowa tu o mgławicy, która powstała z resztek tego, co pozostało po tym, jak masywna gwiazda osiągnęła kres swojego życia i eksplodowała na skutek odłożenia się w jej jądrze zbyt dużej ilości żelaza. Ta konkretna pozostałość pochodzi od gwiazdy, której eksplozję można byłoby obserwować w XVII wieku. Wciąż jednak jej pozostałości emitują promieniowanie rentgenowskie. I właśnie to udało się zarejestrować dzięki IXPE. Warto tu podkreślić, że nie jest to pierwszy kosmiczny teleskop tego typu. Jeszcze w 1999 roku, czyli poprzednim tysiącleciu NASA wysłała teleskop Chandra X-ray Observatory. Jego pierwsze zdjęcie także dotyczyło Kasjopei A, więc nowa fotografia stała się swego rodzaju symbolem rozwoju. Warto tu bowiem podkreślić, że powyższe zdjęcie jest połączeniem fotografii stworzonej przez IXPE w kolorze magenta, jak i starszych danych zebranych przez Chandrę w kolorze niebieskim. Przy okazji widać, że ponad 20 lat rozwoju przyniosło całkiem spore zmiany. 

Zobacz też: Ogólnopolska awaria numeru 112 – co robić, jeśli potrzebujemy pomocy?

Jednak nie dla Kasjopei A został wystrzelony IXPE. Jego głównym zadaniem jest badanie polaryzacji promieniowania rentgenowskiego kosmicznych obiektów. Odnosi się to do kierunku, w którym drgają promienie X, co może pomóc w zrozumieniu złożonych zjawisk, takich jak gwiazdy neutronowe czy czarne dziury, a w szczególności sposobu, w jakim obiekty te emitują promieniowanie. I chociaż nie są to odkrycia tak spektakularne, jak te, których spodziewamy się po Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba, to na pewno przybliżą nas one do lepszego zrozumienia Wszechświata.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy