pojazd do poszukiwania min

Na Politechnice Gdańskiej powstanie pojazd do poszukiwań min morskich

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Politechnika Gdańska otrzymała ponad 8,6 mln zł na projekt badawczy. Na uczelni ma powstać pojazd do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz innych niebezpiecznych obiektów. Prototyp powinniśmy zobaczyć w ciągu trzech lat.

Pojazd do poszukiwania min morskich

Grant na prace nad pojazdem do poszukiwania min otrzymał od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Prototypu pojazdu ma umożliwiać bezzałogowe wykonywanie zadań obrony przeciwminowej OPM, w szczególności rozpoznanie i identyfikację obiektów minopodobnych (MILCO).

Sprzęt będzie sterowany zdalnie i przystosowany do wodowania z nawodnych platform załogowych oraz nawodnych platform bezzałogowych. Politechnika Gdańska informuje, że prowadzone prace badawcze będą związane ze zwiększeniem możliwości operacyjnych pojazdu. Będzie to polegało na wyposażeniu go w specjalne sensory i oprogramowanie. W efekcie sprzęt będzie mógł np. mieć większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i automatycznie klasyfikować wykryte obiekty.

Dzięki przyznanym środkom pracownicy laboratorium będą mogli kontynuować prace badawcze w zakresie systemów podwodnych i opracują pojazd o zupełnie nowych możliwościach, niż dotychczasowe pojazdy, w tym między innymi system OPM Głuptak, będący już na uzbrojeniu Marynarki Wojennej – mówi konstruktor Laboratorium Techniki Głębinowej Natalia Jasiewicz.

Czytaj także: Pixel 7 (Pro) coraz bliżej — teraz się uda Google, prawda?!

Projekt Opracowanie podwodnego półautonomicznego pojazdu do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych, kr. TUKAN ma być realizowany przez trzy lata.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy