Lenovo Legion Y90 specyfikacja

Jeśli Legion Y90 Was nie interesował, to teraz powinien — na pokładzie dysk SSD

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Dyski SSD to jedna z najważniejszych rewolucji w pamięciach komputerów w ostatnich latach. Ich popularyzacja, a przede wszystkim możliwości sprawiły, że otworzyły się nowe możliwości praktycznie na każdym rynku. Także w świecie urządzeń mobilnych. Teraz Lenovo chce pokazać, że z SSD można wycisnąć znacznie więcej w smartfonie dla graczy, a takim ma być właśnie Legion Y90. Wiele wskazuje na to, że będzie to pierwszy w historii taki model, ale zacznijmy od początku.

Połączenie pamięci SSD i UFS 3.1 w RAID 0 w Legion Y90 to kluczowa rewolucja od Lenovo

Ogólnie pojęcie dysku SSD, a dokładniej rzecz biorąc, technologii NVMe nie jest niczym nowym w świecie smartfonów. Apple stosuje to rozwiązanie od czasów iPhone’a X w wyżej notowanych wersjach. Tymczasem w świecie Androida dominują pamięci UFS, które już wypychają przestarzałe i wolne eMMC. UFS także dzielimy na wersje 2.1 i 2.2 popularne w modelach ze średnich półek cenowych oraz 3.1 skierowaną do flagowców. Są to bardzo szybkie pamięci, ale jednak nie tak szybkie jak NVMe. Dlatego Lenovo chce pokazać dysk SSD w modelu Legion Y90, ale… w połączeniu z tradycyjnymi kośćmi UFS 3.1.

W ten sposób obie pamięci mają być połączone w ramach macierzy RAID 0, co umożliwia jednoczesny zapis informacji w podziale na oba dyski. Lenovo twierdzi, że w ten sposób jest w stanie uzyskać o 50% wyższą wydajność w porównaniu do stosowania wyłącznie pamięci UFS 3.1. Pamiętając wcześniejsze doniesienia, nie tylko prędkość będzie kluczowa, a także przestrzeń, bo mowa jest aż o 640 GB. Przechodząc do pamięci operacyjnej, ta także może robić wrażenie. W tym wypadku mowa jest o 18 GB RAM oraz dodatkowych 4 GB wirtualnych. W sumie spodziewajmy się 22 GB pokazywanych w materiałach prasowych.

Zobacz też: Idziesz na stację benzynową, a tam pralka, czyli Circle K z nietypową propozycją.

Lenovo Legion Y90 z SSD sprawia, że to niewątpliwie przełomowy model. Właściwie dopiero będzie, gdyż firma długo dopracowuje szczegóły. Smartfon już jakiś czas temu miał ujrzeć światło dzienne. Jednak na oficjalną prezentację jeszcze musimy poczekać. Do kiedy? Prawdopodobnie do targów MWC, kiedy to na 28 lutego Lenovo przewiduje premierę nowych sprzętów.

Źródło: GSM Arena

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy