awaria numeru 112

Ogólnopolska awaria numeru 112 – co robić, jeśli potrzebujemy pomocy?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Dziś w całej Polsce nastąpiła awaria numeru alarmowego 112. Jednym z możliwych powodów tej sytuacji jest przeciążenie systemu związane z liczbą zgłaszanych zdarzeń. Problem najprawdopodobniej leży w systemie informatycznym, z którego korzystają Centra Powiadamiania Ratunkowego w całym kraju.

Awaria numeru 112 – szczegóły sprawy

Dodzwonienie się pod numer alarmowy 112 może być dziś znacznie utrudnione. Portal Niebezpiecznik.pl informuje o przedłużającym się czasie oczekiwania na połączenie. Problemy miały zacząć się dziś w okolicach południa. Dyspozytorzy mają nawet kilkaset połączeń do odebrania w kolejce i nie są w stanie ich obsłużyć. Z kolei z ustaleń Onetu wynika, że telefony od osób potrzebujących pomocy są odbierane, jednak działania służb są opóźnione. Awarii uległ bowiem system informatyczny, za pomocą którego informacje o zdarzeniach zgłaszane pod numerem 112 są przekazywane konkretnym służbom.

W efekcie nawet jeśli dodzwonimy się pod numer 112, dyspozytor nie będzie mógł natychmiast powiadomić o zdarzeniu np. policji lub straży pożarnej. Będzie musiał za to w tradycyjny sposób dzwonić z otrzymanymi informacjami do poszczególnych służb, co wydłuży czas przyjazdu na miejsce zdarzenia.

O zaistniałej sytuacji informują również lokalne portale ratownicze z różnych części Polski. Niektóre samorządy uruchomiły zastępcze numery powiadamiania o nagłych zdarzeniach. Co robić, jeśli ktoś dzisiaj będzie pilnie potrzebował pomocy? W razie problemów z połączeniem z numerem 112 można dzwonić bezpośrednio do lokalnych jednostek np. straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Ich numery telefonu są łatwo dostępne w internecie. W ten sposób w procesie zgłaszania zdarzenia pominie się dyspozytorów numeru alarmowego, którzy mają dzisiaj wyjątkowo dużo pracy.

Czytaj także: InPost wydłuża czas odbioru paczek z paczkomatów — powód? Alert RCB

Na ten moment trudno mówić o jednoznacznej przyczynie wystąpienia awarii. Możliwe, że wpływ na nią miało bardzo duże obciążenie sieci. W ostatnim czasie w Polsce mają miejsce wichury i służby odbierają wyjątkowo wiele zgłoszeń o wypadkach, zerwanych dachach itp.

źródło: Niebezpiecznik.pl, Onet, 112małopolska

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy