Falowniki Huawei w Polskim OZE

Huawei okazuje się nieoceniony przy budowie polskich farm słonecznych

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W związku z sankcjami ze strony USA udział Huaweia w budowie sieci 5G w krajach UE, w tym w Polsce, jest znaczni niższy, niż pierwotnie przypuszczano. Nie oznacza to jednak, że chiński gigant technologiczny przestał robić interesy w naszym kraju — wręcz przeciwnie. Firma właśnie nawiązała ważną współpracę, w której efekcie udziały odnawialnych źródeł energii w Polsce znacznie wzrosną. Dokładniej rzecz biorąc, stanie się on głównym dostawcą falowników dla jednej z największych firm z sektora.

Falowniki Huawei w Polskim OZE

Falowniki Huawei w Polskim OZE

Wchodząc w szczegóły, to chiński producent rozpoczął współpracę z Grupą R.Power. Jej celem jest budowa farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 390 megawatopików (MWp). Nim jednak przejdziemy dalej, warto wyjaśnić, czym jest ta jednostka. Otóż określa ona maksymalną moc, jaką jest w stanie wygenerować elektrownia słoneczna przy idealnych warunkach. Warto tu podkreślić, że zależnie od pory dnia, roku, zachmurzenia i temperatury ogniwa słoneczne generują różny poziom energii. Przejdźmy jednak do współpracy. Otóż Huawei dostarczy partnerowi swoje falowniki łańcuchowe SUN2000 215KTL-H0, SUN2000 185KTL-H1 oraz SUN2000 105KTL-H1. I tu znowu warto się zatrzymać: otóż panele fotowoltaiczne generują prąd stały, zaś w sieci elektrycznej wykorzystywany jest prąd zmienny. Zadaniem falowników jest zamiana prądu stałego w zmienny. Im lepszy falownik, tym przebieg uzyskanego prądu jest bliższy sinusoidzie i tym mniejsze są straty energii w tym procesie. Te w przypadku sprzętu niskiej jakości mogą być natomiast olbrzymie i przekreślać tym samym opłacalność całej inwestycji. Dlatego też dobry falownik jest tak samo ważny, jak zastosowanie paneli wysokiej klasy.

Zobacz też: I takie LEGO to ja szanuję – zestaw Horizon Forbidden West wygląda świetnie

Obydwie firmy wydały także oświadczenia dotyczące współpracy:

Polski rynek fotowoltaiki wielkopowierzchniowej przeżywa w ostatnich latach prawdziwy boom. Mamy w tym bardzo istotny udział. Jedną z przyczyn naszego sukcesu jest najwyższa jakość. Dlatego przy realizacji farm PV współpracujemy z liderami branżowymi – zarówno zagranicznymi, jak firma Huawei, która dostarczy nam falowniki, jak i polskimi, jak Nomad Electric – firmą, która będzie odpowiedzialna za produktywność farm, utrzymanie ruchu i serwis (O&M – operations and maintenance) wybudowanych farm fotowoltaicznych.

— Przemek Pięta, prezes zarządu Grupy R.Power.

Współpraca między Huawei a R.Power rozwija się od wielu lat, co pozwala realizować projekty na szeroką skalę na wymagającym polskim rynku. Farmy fotowolaiczne zbudowane przez R.Power będą dostarczać setki gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie, czyniąc polską energetykę bardziej zieloną. Huawei słynie z najwyższej jakości swoich rozwiązań i cieszy nas, że docenia to coraz więcej klientów w Polsce i na świecie

— Maciej Bąkała, Business Development Manager w Huawei Digital Power.

Źródło: Huawei

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy