Chrome OS Flex na starych Chromebookach

Tak, można zainstalować Chrome OS Flex na porzuconych Chromebookach, ale…

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Chrome OS Flex ma być szansą na wykrzesanie odrobiny życia ze starszych laptopów i PC-tów, które nie do końca sobie radzą z nowoczesnymi wersjami systemu Windows. Jednak fani systemu od Google opartego na przeglądarce Chrome dość szybko wpadli na jeszcze jedno zastosowanie tego nowego rozwiązania, czyli reanimację starych i porzuconych Chromebooków. W ten oto sposób chcą oni przywrócić do obiegu już dawno porzucone urządzenia. Samo Google zabrało w tej sprawie głos, podkreślając, że owszem, użytkownicy mogą to zrobić, ale nie powinni.

Chrome OS Flex na starych Chromebookach

Chrome OS Flex na starych Chromebookach

Oczywiście tuż po premierze testowej wersji Chrome OS Flex pierwsze osoby rzuciły się do aktualizacji swojego sprzętu. Okazało się, że system ten działa bardzo dobrze w przypadku posiadaczy urządzeń Acer C720, Asus Chromebox CN60, a także wielu jednostek HP i Lenovo. Warto tu jednak podkreślić, że proces instalacji systemu jest w tym przypadku o wiele bardziej skomplikowany, niż na zwykłych laptopach. Konieczne jest bowiem wyłączenie ochrony firmware Chrome OS. Natomiast sam proces przebiega zupełnie inaczej, zależnie od modelu urządzenia. Sam przy próbie instalacji innego systemu na swoim starym Chromebooku miałem z tym spore problemy, jednak wynikały one głównie ze zbyt małej pamięci masowej urządzenia. Na pewno więc warto wziąć pod uwagę i ten aspekt w przypadku Chromebooków pierwszej generacji. 

Zobacz też: Premiera serii realme 9 w Polsce – ceny i specyfikacja jak marzenie

Samo Google wydało w tej sprawie następujące oświadczenie:

Google nie wspiera instalacji Chrome OS Flex na urządzeniu z Chrome OS, które osiągnęło datę AUE. Choć możesz zainstalować Chrome OS Flex na urządzeniach z systemem Chrome OS x86 Intela lub AMD, nie obsługujemy urządzeń, które osiągnęły datę AUE. Mogą wystąpić problemy z kompatybilnością firmware’u i sprzętu, instalacją i aktualizacjami.

Warto także dodać, że możliwe są również spadki wydajności. Chrome OS przez te wszystkie lata stał się bowiem o wiele bardziej złożonym systemem operacyjnym, przez co wzrosły także jego wymagania systemowe. W ekstremalnych przypadkach znacznie lepszym pomysłem jest jednak instalacja jakiejś lekkiej dystrybucji GNU/Linux, niż Chrome OS Flex.

Źródło: 9to5Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy