e-maile o aplikacji banku

Groźne e-maile o aplikacji mobilnej popularnego banku — to oszustwo

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Zespół CERT Polska zaobserwował nowy schemat oszustwa w sieci. Cyberprzestępcy wysyłają e-maile o aplikacji banku PKO BP, która ma wzmocnić bezpieczeństwo. Próbując skorzystać z tej propozycji, narazimy się na utratę środków z naszego konta bankowego.

E-maile o aplikacji banku PKO BP — uwaga, to oszustwo

źródło: CERT Polska

Oszuści masowo wysyłają na losowe skrzynki pocztowe e-maile, w których informują o możliwości aktywacji Usługi bezpieczeństwa. W treści wiadomości jest odnośnik mający umożliwić aktywację odpowiedniej aplikacji. Tak naprawdę link prowadzi do podrobionego panelu logowania do bankowości internetowej. Jeśli podamy tam swoje dane, trafią one do cyberprzestępców, którzy będą mogli ich użyć, aby uzyskać dostęp do naszego konta.

Sam adres e-mail, z którego przychodzą wiadomości o rzekomej usłudze banku, powinien wzbudzić wątpliwości. Przy wysyłaniu e-maili na masową skalę oszustom prędzej czy później uda się jednak trafić na kogoś, kto przez chwilę nieuwagi kliknie link i poda swoje dane. Choć opisywane oszustwo dotyczy podszywania się pod bank PKO BP, ostrożność powinni zachować również klienci innych instytucji finansowych. Cyberprzestępcy często bazują na jednym schemacie oszustwa i zmieniają jedynie jego pojedyncze elementy, niewykluczone więc, że w przyszłości zaczną się podszywać pod inne popularne banki.

Czytaj także: InPost wydłuża czas odbioru paczek z paczkomatów — powód? Alert RCB

Co zrobić, jeśli oszuści uzyskali dostęp do naszych danych logowania do bankowości internetowej? CERT Polska radzi, by natychmiast zmienić hasło i włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe, a także skontaktować się z bankiem i poinformować o zaistniałej sytuacji. Jeśli otrzymaliśmy podejrzane wiadomości, możemy je zgłosić na stronie incydent.cert.pl.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy