Chrome OS Flex na starych Chromebookach

Chrome OS Flex – zamień swój stary komputer w Chromebooka

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nieco ponad rok temu Google przejęło firmę Neverware, która stała za CloudRedy, czyli projektowi pozwalającemu zamienić stare komputery w urządzenia z Chrome OS. Na całe szczęście nie stało się to tylko po to, aby zamknąć potencjalnie niewygodny projekt. Zamiast tego Google utrzymywało rozwiązanie przy życiu, pracując jednocześnie nad jego udoskonaleniem. Teraz zaś Google zaprezentowało nowy produkt stworzony w ramach jego założeń: Chrome OS Flex.

Chrome OS Flex

Chrome OS Flex

Podobnie jak w przypadku CloudReady celem Chrome OS Flex jest zamiana starszego sprzętu w Chromebooka tym samym przedłużając żywotność samego sprzętu, a przy okazji popularność samego systemu. Z tą różnicą, że otrzymujemy teraz oficjalne wsparcie od Google z dostępem do wszystkich zasobów giganta dostępnych na bardziej tradycyjnych Chromebookach. Cały program jest szczególnie ukierunkowany na placówki edukacyjne, gdzie dość często są dostępne mocno przestarzałe maszyny. Jednak każdy może skorzystać z możliwości nowego systemu. Wystarczy jedynie utworzyć obraz Chrome OS na nośniku USB, a następnie uruchomić go na komputerze w trybie live USB, lub go na nim zainstalować jako system główny. 

Zobacz też: Opera z funkcją, z której nikt nie skorzysta – przynajmniej na razie

Google chwali się, że w stosunku do pierwotnego, nieoficjalnego projektu, Chrome OS Flex jest lepiej zoptymalizowany, przez co znacznie wydajniejszy. Co więcej, aktualizacje systemu będą pojawiały się o wiele szybciej, razem z natywnymi Chromebookami. Warto jednak tu podkreślić, że wciąż mówimy tu o wczesnej wersji systemu w fazie testowej. Dlatego też nie należy od razu przechodzić do zmiany systemu na swoim głównym komputerze, przynajmniej nie przed jego dokładnym przetestowaniem. Jeśli ktoś nie chce się bawić w testera, to warto podkreślić, że Google planuje stworzenie pełnej wersji systemu do połowy tego roku. Gdy to nastąpi użytkownicy CloudReady zostaną przeniesieni do Flexa. Jeśli jednak chcielibyście już teraz wypróbować ten system na swoich starych laptopach, to obraz dysku możecie nagrać na nośniku USB bezpośrednio na oficjalnej stronie projektu.

Źródło: Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy