Morskie farmy wiatrowe

Morskie farmy wiatrowe niezbędne do realizacji celów klimatycznych?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Morskie farmy wiatrowe powinny być szybciej rozwijane, aby móc osiągnąć cele klimatyczne — to wniosek ze sprawozdania Komisji Przemysłu, Energii i Badań Naukowych Parlamentu Europejskiego. Nad przyspieszaniem rozwoju odnawialnych źródeł energii na morzu będą debatować europosłowie.

Morskie farmy wiatrowe i ich zalety

Komisja Przemysłu, Energii i Badań Naukowych Parlamentu Europejskiego stwierdziła w swoim sprawozdaniu, że należy znacznie szybciej wdrażać morskie odnawialne źródła energii. Ma to być konieczne do osiągnięcia celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na lata 2030 i 2050. Komisja uznała również, że morskie farmy wiatrowe mogą przynieść korzyści morskiej różnorodności biologicznej, a UE powinna zapewnić współistnienie farm wiatrowych z rybołówstwem i transportem morskim.

W sprawozdaniu zauważono, że w ciągu ostatnich 20 lat koszt morskiej energii wiatrowej drastycznie spadł (w latach 2010-2020 o 48%). W efekcie to obecnie jedno z najbardziej konkurencyjnych źródeł energii. Żeby osiągnąć cele w zakresie energii odnawialnej i ograniczenia globalnego ocieplenia do mniej niż 1,5°C do końca wieku, trzeba również, zdaniem europosłów, wycofywać paliwa kopalne.

Czytaj także: SpaceX ma kolejnego stałego klienta na loty załogowe – jest nim pewien miliarder

Sprawozdanie Komisji Przemysłu, Energii i Badań Naukowych powstało w odpowiedzi na komunikat Komisji Europejskiej. Europosłowie będą jeszcze debatować w sprawie morskiej energetyki wiatrowej, a także głosować nad rekomendacjami z tym związanymi.

źródło: EuroPAP News

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy