Twój e-PIT 2022 jak rozliczyć

Uruchomiono Twój e-PIT 2022 – jak zawsze start rozliczenia przez Internet z problemami

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Twój e-PIT 2022 już działa, a przynajmniej teoretycznie, ponieważ występują problemy z logowaniem. To zapewne wynik dużego zainteresowania Polaków do tego, by jak najszybciej rozliczyć się za poprzedni rok. Tego typu sytuacje zdarzają się od samego początku, czyli momentu startu rozliczenia przez Internet w Polsce. Nie zmienia to jednak tego, że dla wielu to ogromne ułatwienie.

Startuje Twój e-PIT 2022 – rozliczenie przez Internet

Twój e-PIT 2022

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa dopięła swego i udało się uruchomić Twój e-PIT 2022. To usługa, która pozwala na szybkie rozliczenie podatkowe za poprzedni rok (2021) dla osób fizycznych. Start usługi nastąpił dziś w nocy, a samą deklarację podatkową można składać w tym roku do 2 maja. Jeżeli do tego terminu dokumenty nie zostaną złożone, Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie nas rozliczy (PIT-37, PIT-38). Co ważne, nie zwalnia to nas z zapłacenia zaległego podatku, a informacje o ewentualnej kwocie dostaniemy w ciągu miesiąca.

Jednak obecnie mogą występować czasowe problemy z logowaniem, co niestety zdarza się praktycznie za każdym razem, kiedy Twój e-PIT zostaje uruchomiony. Twój e-PIT może być rozliczany indywidualnie, wspólnie z małżonkiem czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Oczywiście można w nim wprowadzać potrzebne modyfikacje, jak np. ulgi, które nie zostały uwzględnione w rozliczeniu. W przypadku zwrotu nadpłaconego podatku, ten trafi do nas najpóźniej w czasie 45 dni od daty złożenia deklaracji.

Zobacz też: Wielki powrót Galaxy Note – mniej więcej.

Jak złożyć rozliczenie PIT przez Internet?

 • Należy wejść na stronę podatki.gov.pl i otworzyć zakładkę Twój e-PIT
 • Zalogować się do usługi można na trzy sposoby:
  • wpisując dane autoryzacyjne – PESEL (albo: NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z deklaracji i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11)
  • logując się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu czy bankowości elektronicznej
  • wykorzystując aplikację mObywatel
 • Następnie otrzymuje się dostęp do przesłanych dokumentów i przygotowanego rozliczenia, które można zaakceptować lub odrzucić/wprowadzić poprawki
 • Zaakceptować zeznanie można złożyć przez Internet i Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)

Źródło: Podatki.gov.pl

  Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

  Partner poradnika:

  Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
  Impression Tag
  Sprawdź najnowsze wpisy