Windows 11 na Pixel 6 z Android 13

Windows 11 uruchomiony na Pixelu 6 – a wszystko dzięki Androidowi 13

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nowy Android 13, którego wersja testowa niedawno trafiła na smartfony Google Pixel, okazuje się mieć niespodziewany potencjał w dziedzinie, którą producent się nie pochwalił. Otóż system ten świetnie sobie radzi z wirtualizacją. Dzięki temu pewien użytkownik Twittera za pomocą maszyny wirtualnej uruchomionej na swoim Pixelu 6 był w stanie uruchomić i nawet używać Windowsa 11.

Windows 11 na Pixel 6 z Android 13

Do uruchomienia systemu posłużyło oprogramowanie QEMU, które uchodzi za jeden z lżejszych i wydajniejszych a przy okazji łatwych w obsłudze programów do tworzenia maszyn wirtualnych. Wszystko to jednak było możliwe dzięki użyciu Androida 13 preview build z nową funkcją o nazwie KVM.  No dobrze, ale jak działa Windows 11 na smartfonie? No cóż… Jeśli chodzi o sam fakt, że jest to najnowszy system operacyjny Microsoftu uruchomiony na smartfonie i to nawet nie bezpośrednio, a poprzez wirtualną maszynę, to robi to olbrzymie wrażenie. Zwłaszcza że jest on jak najbardziej użyteczny i funkcjonalny. Przy okazji jednak jest dość wolny. Nie jest to więc coś, na czym ktokolwiek chciałby pracować, jednak gdyby nie miał innego wyjścia to owszem, mógłby. Nie jest to jednak coś, co mogłoby konkurować z Samsung Dex. Twórcy tego rozwiązania udało się nawet uruchomić Dooma — rzecz jasna tego pierwszego, a nie wersję z 2016 roku — i grać na nim za pomocą klawiatury podłączonej do smartfona. 

Zobacz też: Fatalne wieści na koniec tygodnia… Netflix zaplanował usunięcie aż 10 SERIALOWYCH HITÓW!

Skoro już umówiliśmy samo działanie systemu, to przejdźmy do cichego bohatera tego newsa, czyli Kernel-based Virtual Machine, które powyżej wystąpiło pod skrótem KVM. Otóż jest to zaszyte w jądrze Androida od wersji 13 narzędzie wirtualizacji, które oficjalnie obsługuje systemy z rodziny Linux. Jak jednak widać, nieoficjalnie radzi sobie także z innymi systemami. Co prawda użytkownicy Androida już od dawna uruchamiają maszyny wirtualne na Androidzie. Jednak jest to działanie wymagające pracy u samych podstaw i masy kombinowania. Zastosowanie KVM  pozwala natomiast na optymalizację całego procesu i stworzenie gotowego standardu.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy