Panele fotowoltaiczne światła odbitego

Panele fotowoltaiczne światła odbitego mają być tańsze i bardziej eko

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Polski startup Hub4Energy rusza z produkcją ciekawego sprzętu — chodzi o panele fotowoltaiczne światła odbitego. Mają być znacznie tańsze i bardziej ekologiczne od klasycznych paneli. Wszystko dzięki zastosowaniu luster, które zastąpiły część modułów fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne światła odbitego — jak to działa?

fot. Hub4Energy

Nowe panele fotowoltaiczne mogą być o 80% tańsze od swoich klasycznych odpowiedników o tej samej mocy. Powód? Do produkcji prądu jest wykorzystywane światło odbite, a nie bezpośrednio padające na moduły. Żeby uzyskać moc 320 W, wystarczy zastosować moduły o mocy 60 W. Pozostała część konstrukcji to lustra będące kilkanaście razy tańsze od modułów fotowoltaicznych.

Dzięki tej technologii udało się uzyskać kilka parametrów, które zachęcają do zrewidowania własnych poglądów na temat fotowoltaiki. Z jednej strony olbrzymia wydajność, a z drugiej niskie koszty produkcji – zapewnienie takich proporcji jest możliwe dzięki pozostawieniu tylko 15% powierzchni jako moduły solarne, a pozostałą powierzchnię zastąpiono zwierciadłem — mówi Maciej Kwiatkowski z Hub4Energy. Startup zaznacza, że moduły światła odbitego są już wykorzystywane na świecie, tyle że do podgrzewania wody. Opracowanie optymalnej konstrukcji paneli światła odbitego zajęło dwa lata. Głównym wyzwaniem było znalezienie sposobu na nadmierne nagrzewanie się modułów spowodowane przetwarzaniem prawie siedem razy więcej światła, niż w przypadku klasycznych modułów. Pomogły specjalny system odprowadzania ciepła oraz odpowiednia powłoka.

Panel fotowoltaiczny światła odbitego składa się tylko w 15% z modułów fotowoltaicznych. Reszta to szkło i aluminium, które można poddać recyklingowi. Ekologiczny jest nawet sposób regulacji długości trawy na farmie laboratoryjnej firmy Hub4Energy. Startup wykorzystuje do tego zadania… stado królików.

Czytaj także: Polska ma poważny problem ze zużytymi i uszkodzonymi panelami fotowoltaicznymi

Aktualnie Hub4Energy poszukuje i testuje powłoki, które będą odbijały jedynie spektrum światła wytwarzającego energię elektryczną. Takie podejście pozwoliłoby zmniejszyć nagrzewanie paneli fotowoltaicznych.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy