Sony Xperia

 

Sony Mobile zmienia zapisy odnośnie wodoszczelności Xperii. Choć ostatnie flagowce tej firmy uzyskały najwyższy certyfikat wodoszczelności IP68 Sony ogłosiło, że smartfony nie powinny być używane pod wodą. Jeśli zajrzymy na stronę wsparcia technicznego zauważymy następujące postanowienia firmy dotyczące wodoszczelności:

 

 

  • „Pamiętaj, aby nie używać urządzenia pod wodą”
  • „Certyfikat IP uzyskano w warunkach laboratoryjnych w trybie standby, dlatego też nie powinno się używać urządzeń pod wodą np. w celu zrobienia zdjęć.”

 

Urządzenia z certyfikatem IP68 są testowane w wodzie na głębokości 1,5m do 30 minut. Nowe zapisy dotyczące wodoszczelności Xperii sugerują, że pomimo posiadania certyfikatu IP68 Sony nie jest pewne, w jaki sposób można korzystać z telefonu i co może spowodować zalanie sprzętu, a tym samym konieczności naprawy telefonu na gwarancji. Warto zwrócić uwagę, co firma Sony ma na myśli pisząc, że „certyfikat uzyskano w warunkach laboratoryjnych”:

 

“Urządzenia Sony były testowane pod kątem wodoszczelności w pudełku zalanym czystą wodą na głębokości 1,5m. Po 30 minutach urządzenie było wyciągnięte a jego działanie sprawdzone”

 

Wynika z tego niestety jednoznacznie, że urządzenia nie są testowane pod kątem np. pływania z nimi w basenie – gdy są narażone zalania z dużą szybkością i zmienne ciśnienie. Podobnie brzmi komentarz wsparcia technicznego Sony Mobile (w wolnym tłumaczeniu):

 

„Poruszanie zanurzonym urządzeniem nie było przedmiotem testów laboratoryjnych. Występuje też wiele czynników środowiskowych, których mogliśmy nie być wstanie wziąć pod uwagę. (jak choćby zmienne ciśnienie, czy ruch wody) gdy urządzenie jest pod wodą. Zalecamy nie zanurzać Xperii Z5”.

 

Powyższe zapisy po raz pierwszy pojawiły się w maju tego roku dla Xperii Z3+ – wtedy jednak przeważały opinie, że jest jednostkowy przypadek. Zastosowanie identycznych zapisów także dla Z5 świadczy, że firma Sony od pewnego czasu odnotowuje problemy z wodoszczelnością Xperii. Przypuszczalnie ma to związek z zastosowaniem odsłoniętego portu USB.

 

Jest to ważna informacja gdyż wszystkie poprzednie Xperie z serii Z (a także kilka innych modeli, które są wodoszczelne) reklamowane były jako zdolne do robienia zdjęć pod wodą. Każda z flagowych zetek (do Z3+) dostawała także materiały promocyjne ukazujące Xperię zanurzoną w wodzie. Przykładowe materiały promocyjne poprzednich Xperii (filmik Z3, zdjęcie Z2 i Z)

 

 

XperiaZ2press_21-640x346

 

SonyXperiaZ

 

Jako, że na innych stronach Sony Mobile znaleźć można stwierdzenia mówiące, że „okazjonalne zanurzenie w wodzie chlorowanej jest dopuszczalne o ile po tym przemyjemy urządzenie czystą wodą” oraz „nie wolno zanurzać telefonu poniżej 1,5m oraz robić zdjęć powyżej 30 minut” oczekiwane jest oficjalne potwierdzenie przez Sony faktu, że Z5 nie będzie mogła robić podwodnych zdjęć ani być zanurzana w wodzie.

 

Warto też odnotować, że nowe zasady obowiązują tylko dla nowych modeli – dotychczasowe (jak np. Z3) nadal mogą być zanurzane zgodnie z poprzednimi zasadami (do 1,5m głębokości, 30 minut).

 

Zmiana zasad wodoszczelności w nowych Xperiach to dla Was zaskoczenie? Waszym zdaniem wpłynie to na sprzedaż Z5?

 

 

Źródło: Xperiablog.net

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg