Google kobiety nauki

Programistka, astronautka i nie tylko — Google przypomina o kobietach nauki

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Kobiety wniosły do świata nauki niemały wkład — Google postanowiło o tym przypomnieć za pomocą specjalnego miejsca w sekcji Arts & Culture. Na początek możemy się w nim zapoznać z sylwetkami programistki, astronautki, naukowczyni, kierowniczki obserwatorium astronomicznego, zdobywczyni Nobla z fizyki i inżynierki lotniczej. Przedsięwzięcie Google ma związek z obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Google zwraca uwagę na kobiety nauki

Różnorodny wkład, jaki kobiety wniosły do świata nauki, jest niezaprzeczalną częścią historii postępu naukowego ludzkości. I chociaż podejmuje się coraz więcej wysiłków, aby zapewnić tym bohaterkom należne uznanie, wiele kobiet stojących za wynalazkami i odkryciami, które ukształtowały naszą rzeczywistość, pozostaje w ukryciu — twierdzi Google, które utworzyło w Arts & Culture miejsce pod nazwą Kobiety w kulturze. Internetowy gigant radzi, by zacząć przeglądanie zgromadzonych tam materiałów od sylwetek sześciu kobiet nauki.

  • Ada Lovelace — pierwsza programistka w historii, na jej cześć nazwano standardy języka ANSI i ISO.
  • Asima Chatterjee — pierwsza naukowczyni z doktoratem w Indiach, zajmowała się chemią organiczną. Za swoje osiągnięcia związane z fitomedycyną otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę naukową Indii — nagrodę Shanti Swarup Bhatnagar
  • Margherita Hack — pierwsza kobieta, która kierowała obserwatorium kosmicznym we Włoszech.
  • Mae C. Jemison — astronautka NASA, inżynierka, a także lekarka, pierwsza Afroamerykanka, która podróżowała w kosmosie. Była członkinią załogi wahadłowca kosmicznego NASA Endeavour, prowadziła eksperymenty nad stanem nieważkości i chorobą lokomocyjną w kosmosie.
  • Elsie MacGill — pierwsza inżynierka aeronautyki na świecie, pierwsza Kanadyjka z dyplomem inżynierii elektrycznej, pierwsza projektantka samolotu.
  • Maria Skłodowska-Curie — pierwsza kobieta, która otrzymała Nobla w dziedzinie fizyki. Prowadziła badania nad promieniotwórczością. Niedługo później otrzymała kolejnego Nobla, tym razem w dziedzinie chemii. Była również m.in. pierwszą kobietą z tytułem profesorskim na paryskiej Sorbonie.

Czytaj także: Harry Potter trafi na smartfony w Europie – Magic Awakend będzie karcianką z elementami… RPG

Szczegółowe sylwetki tych i innych kobiet można znaleźć w sekcji Arts & Culture oraz w aplikacjach Google na Androida i iOS.

źródło: Google Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy