Wydajny laptop z Windows ARM od Microsoftu

Microsoft pracuje nad laptopem ARM szybszym, niż jego odpowiedniki z układami Intel i AMD

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Mimo że Apple zrezygnowało z układów Intela z o wiele ważniejszych powodów, to przy okazji zakpiło także z Microsoftu. W końcu biurkowy Windows na urządzeniu ARM był czymś, nad czym firma pracowała od bardzo dawna, odnosząc przy tym głównie porażki, które można stopniować co najwyżej w zakresie od niewielkiej wtopy, po istną tragedię — tak, patrzę na Ciebie Windowsie RT. Natomiast Apple stworzyło sobie procesor, przeniosło na niego system i… osiągnęło wielki sukces za pierwszym razem. I chociaż na pewno było to okupione latami badań i rozwoju, które niemal na pewno napotykały liczne problemy, to producent dostał do rąk kompletne i naprawdę dojrzałe rozwiązanie. Czyli zupełnie odwrotnie, niż w przypadku Windowsa ARM. Wygląda na to, że był to dla Windowsa i jego partnera, czyli Qualcomma dość mocny policzek i obydwie firmy wzięły się w końcu w garść.

Wydajny laptop z Windows ARM od Microsoftu

Wydajny laptop z Windows ARM od Microsoftu

I nie są to tylko czcze przechwałki Microsoftu, z którymi mieliśmy przecież do czynienia przez całe lata. Tym razem gigant wyjątkowo siedzi cicho w tej sprawie. Po prostu w bazie Geekbench pojawiło się niezwykle ciekawe urządzenie, które zaskakuje swoją wydajnością. Co prawda nie wiadomo dokładnie, czym ono jest, jednak najprawdopodobniej będzie to laptop z linii Surface. W końcu zaprezentowanie komputera stacjonarnego z Windowsem ARM byłoby dość irracjonalnym krokiem, ponieważ tutaj energooszczędność i kompaktowość nie są aż tak kluczowe, jak w laptopach. Nie twierdzę oczywiście, że ARM w PC to rzecz zbędna, jednak na tym etapie w przypadku Windowsa jest na to zwyczajnie zbyt wcześnie. 

Zobacz też: Oferta na dodatki w PlayStation Store. DLC-ki do gier na PS4 i PS5 dostępne w super cenach!

Co jednak wiadomo o nadchodzącym sprzęcie? Otóż jego sercem jest Snapdragon 8cx Gen 3, który już w dniu premiery zapowiadał się na małą rewolucję w PC-towych układach Qualcomma. Samo urządzenie natomiast jest w końcowym etapie prac. Sugeruje to oznaczenie EV2, które podkreśla, że urządzenie weszło w fazę testów sprzętowych, czyli Equipment Verification Testing (EVT). Na tym etapie, producent upewnia się, że podzespoły urządzenia poprawnie ze sobą współpracują, oraz że same nie niosą ze sobą problemów. No dobrze, ale jeśli tu weszliście, to pewnie liczyliście na informację odnośnie wydajności. Otóż tutaj wyniki dość jasno pokazują, że zastosowany w urządzeniu procesor może konkurować z procesorami Intela i AMD o mocy 25 W, jeśli chodzi o wydajność wielordzeniową. I tak w teście  Snapdragon 8cx Gen 3 osiągnął wynik 5574 punktów, kiedy to Intel  Core i7-1165G7 może się pochwalić wynikiem 4494 punktów, czyli zauważalnie niższym. Pamiętajmy jednak, że w teście wydajności pojedynczego rdzenia role się odwracają. Snapdragon osiąga tu wydajność 1005 punktów, zaś Intel 1376. Ważne więc jest, żeby aplikacje na Windowsa ARM skupiały się na wielowątkwości.

Źródło: GSMarena

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy