Android 13 beta

Wciąż czekasz na Androida 12? Google udostępniło wczesną wersję Androida 13

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jest to scenariusz, do którego powinniśmy się już przyzwyczaić: Google wydaje wczesną wersję kolejnego systemu operacyjnego w momencie, kiedy większość wciąż czeka na aktualizację do poprzedniej wersji. I mimo że ten stan rzeczy zdaje się niektórych irytować, to pamiętajmy, że właśnie wypuszczony Android 13 wciąż jest wersją testową pełną błędów i wybrakowaną pod względem nadchodzących funkcji, a nie gotowym następcą Androida 12, do którego Google z jakiegoś powodu utrudnia dostęp ograniczając go tylko do serii Pixel i komplikując aktualizację.

Android 13 na smartfony Pixel

Android 13 na smartfony Pixel

Samo Google podkreśla, że Android 13 Developer Preview 1 jest dostępny tylko dla deweloperów i nie jest przeznaczony do codziennego lub konsumenckiego użytku. Zresztą już sama nazwa tej wersji systemu jest dość sugestywną wskazówką. Dlatego nie zalecam instalacji tej wersji systemu komuś, kto jest po prostu ciekawy, lub chce mieć najnowszą wersję Androida w swoim smartfonie. Zwłaszcza jeśli Pixel, na których chcecie postawić Androida 13, jest waszym jedynym, lub głównym urządzeniem. Nie mam jednak zamiaru nikomu dyktować, co ma robić z własnym urządzeniem. Dlatego też jeśli ktoś chce spróbować, to tu są linki dla wersji skrojonych pod konkretne modele smartfonów: 

Oczywiście w Android 13 DP1 nie mogło zabraknąć aplikacji Android Beta Feedback. Ta służy do zgłaszania błędów w testowej wersji systemu. I tutaj wskazane jest, aby korzystały z niej osoby dobrze zaznajomione z tematem, aby ograniczyć poziom chaosu przy zgłoszeniach i nie generować zbędnego zamieszania. To bowiem może tylko wydłużyć prace nad stabilną wersją systemu.

Zobacz też: Postacie z Księgi Boby Fetta w Fortnite!

Wartym odnotowania jest natomiast fakt, że wraz z premierą Androida 13 Google chce ulepszyć także wcześniejsze wersje systemu z Androidem 11 włącznie, chociaż z pominięciem wariantu Go. Warto jednak dodać, że tyczy się to tylko kwestii bezpieczeństwa. Dobrym przykładem jest photo picker API. To pozwala aplikacjom na dostęp do udostępnionych mediów bez konieczności posiadania uprawnień do przeglądania wszystkich plików multimedialnych na urządzeniu.

Źródło: 9to5Google

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy