Intel odkrył 16 luk w UEFI

To wygląda groźnie! Intel informuje o 16 nowych lukach w firmware

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Ostatnie miesiące są niezwykle urodzajne w wykrywaniu kolejnych luk i słabości systemów informatycznych. Ten stan rzeczy najprawdopodobniej jest związany z popularnością pracy zdalnej. Otóż z jej powodu firmowy informatyk lub osobne przedsiębiorstwo, które się tym zajmuje, mimo że mogą w pełni kontrolować sieć wewnętrzną, to nie mogą nic poradzić na zagrożenia z zewnątrz — a właśnie stamtąd komunikują się z nią komputery zdalnych pracowników. Dlatego też cyberprzestępcy skupili się na poszukiwaniu luk bezpośrednio w komputerach, a nie dobrze zabezpieczonych systemach. Natomiast producenci sprzętu starają się ich za wszelką cenę ubiec. Dobrym przykładem jest tu Intel, który właśnie odkrył u siebie nie mniej, niż 16 groźnych luk.

Intel odkrył 16 luk w UEFI

Intel odkrył 16 luk w UEFI

Intel twierdzi, że odkrył nie mniej niż 16 nowych luk w BIOS-ie/UEFI, które nie są aż tak groźne, jak wcześniej opisywane, to i tak umożliwiają obejście wielu zabezpieczeń systemu operacyjnego. Dzięki nim hakerzy mogliby wyciągnąć wiele poufnych informacji, skasować je, lub zaszyfrować żądając opłaty za klucz dezaktywacyjny. Co gorsza, zaledwie jedna z nich ma niski, a trzy średni poziom zagrożenia. Natomiast aż 12 zostało uznanych przez Intela za szczególnie groźne. Wszystkie z nich dotyczą natomiast procesorów Core od 6. do 11. generacji. Mowa jest więc o niezwykle szerokiej gamie sprzętu sprzed lat, jak i stosunkowo nowych jednostkach. Bezpieczni nie mogą się czuć także właściciele układów Xeon z rodzin W, E, D i Scalable, Core X-Series oraz z rodziny Atom C3XXX.

Zobacz też: Ferrari podpisuje umowę z Qualcomm! Nadchodzą nowości

Oczywiście właściciele takich jednostek nie powinni wpadać w panikę. Wystarczy, że będą oni dobrze pilnowali swoich komputerów. Otóż do przeprowadzeniu ataku za pomocą tych luk konieczny jest fizyczny kontakt z komputerem ofiary. Dlatego też większość z nas nie jest zagrożona, jednak pracownicy niektórych sektorów powinni mieć się na baczności, jeśli chodzi o ich komputery służbowe. Intel rzecz jasna robi  wszystko, aby załatać wyżej wspomniane luki, jednak to wymaga czasu, oraz współpracy z producentami sprzętu. Nie wiadomo więc dokładnie, kiedy poprawki zostaną wydane.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy