Intel Optane przynosi straty

Nic dziwnego, że Intel sprzedaje Optane – to finansowa dziura bez dna

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

To, że Intel postanowił sprzedać cały swój dział pamięci wraz z fabryką firmie SK Hynix było sporym zaskoczeniem. W końcu można by się spodziewać, że dywersyfikacja zysków jest na rękę tak dużemu graczowi, jak Niebiescy. Najnowsze dane finansowe jednak dość jasno pokazują przyczynę tego ruchu. Okazuje się bowiem, że pamięci Optane, którymi zajmuje się ten dział, nie tylko nie generują zysków, co wręcz powoduje olbrzymie straty finansowe.

Intel Optane przynosi straty

Intel Optane przynosi straty

Ostatnie oficjalne dane finansowe dotyczące tego segmentu Intela pochodzą z 2020 roku. Według nich pamięci te przyniosły firmie straty na łączną kwotę 576 milionów dolarów. Co więcej, według prognoz na 2021 rok sytuacja nie uległa zmianie. Oznacza to, że Niebiescy w zaledwie dwa lata stracili na tym dziale aż miliard dolarów. No dobrze, ale skąd się wzięły same prognozy? Otóż odpowiada za nie Blocks & Files. Ta przeanalizowała dokumenty finansowe Intela z lat 2020 i 2021. Odkryli oni, że Niebiescy jeszcze w 2020 roku przenieśli dział Optane z  Non-Volatile Memory Solutions Group (NSG) do Datacenter Solutions Group (DSG). Na podstawie zmian w wynikach tej ostatniej firmie udało się mniej więcej przewidzieć straty wygenerowane przez dział dysków Intela.

Zobacz też: Chrome 99 beta ze skrótem pobierania – ale jest też zła wiadomość

Biorąc pod uwagę, że transakcja przejęcia działu dysków przez SK Hynix zostanie domknięta dopiero w 2025 roku, to Intel będzie musiał jeszcze przez przynajmniej cztery lata utrzymywać nierentowny dział. Umowa bowiem wyklucza możliwość wygaszenia produkcji. Pocieszające dla Niebieskich jest jednak to, że kwota, którą otrzyma, czyli 7 miliardów dolarów. Ta powinna nie tylko pokryć wyżej wspomniane i przyszłe straty, ale także przynajmniej częściowo pokryć inwestycje włożone w rozwój technologii i budowy fabryki.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy