dzień internetu

Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu — jaki jest jego cel?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W tym roku na 8 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. W Polsce obchodzimy go już osiemnasty raz. Choć o bezpieczeństwo w sieci warto dbać na co dzień, to ten dzień szczególnie zachęca do poświęcenia temu zagadnieniu nieco więcej uwagi.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony przez Komisję Europejską. Co roku jest obchodzony w pierwszej połowie lutego. Głównym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. DBI może być jednak również dobrą okazją do dyskusji o bezpieczeństwie w sieci w szerszym zakresie.

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce rozpoczną się dziś o godzinie 17:00 konferencją online. Pojawią się na niej Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyberbezpieczeństwa oraz Wojciech Pawlak, dyrektor NASK. Transmisję będzie można oglądać na stronie dbi.pl, a także na Facebooku i YouTube. Od 9 lutego do 3 marca potrwa cykl webinarów, lekcji i spektaklów dla rodziców, dzieci oraz nauczycieli. Przykładowe tematy to Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju oraz Meta: Wprowadzenie do platformy edukacyjnej Get Digital. Szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie saferinternet.pl. Poza zajęciami online można spodziewać się mniejszych, lokalnych wydarzeń, organizowanych przez biblioteki, szkoły, ośrodki kultury i inne instytucje w całej Polsce.

Jeśli chcecie przypomnieć sobie, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci, odsyłamy do naszych poradników:

Czytaj także: Aplikacja Twój telefon otrzyma nowe funkcje, a już teraz działa świetnie

O bezpieczeństwie w sieci należy mówić jak najwięcej. Nie tylko na poziomie dużych, międzynarodowych wydarzeń, jakim jest DBI, ale także – na co dzień, wśród najbliższych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach cyberhigieny zawsze wtedy, kiedy jesteśmy online. Uczmy tego samego dzieci, edukujmy seniorów — mówi Janusz Cieszyński. Inicjatywa DBI jest organizowana w Polsce po raz kolejny przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy