RAM DDR5 9560 MHz

DDR5 stanie się faktem 10000 MHz? Do rekordu już niewiele brakuje

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Podkręcanie pamięci DDR5 stało się dla wielu overclockerów nowym sportem. Pamięci te mają znacznie większy potencjał do osiągania gigantycznych częstotliwości pracy niż DDR4, więc jeśli chodzi o chwalenie się cyferkami, dają spore pole do popisu. Obecnie społeczność ta obrała sobie jeden cel: podkręcenie RAM DDR5 do poziomu 10 000 MHz. Tego wciąż nie udało się osiągnąć, jednak dzięki staraniom overclockera podpisującego się jako lupin_no_musume naprawdę niewiele brakuje do tego celu.

RAM DDR5 9560 MHz

RAM DDR5 9560 MHz
Warto tu pamiętać o mnożniku x2

Jak możecie przeczytać w śródtytule, rekord ten wyniósł dokładnie 9560 MHz, czyli do progu 10 000 MHz zabrakło 440 MHz. Wydaje się to niewiele, chociaż zapewne, gdyby to było proste zadanie, to lupin_no_musume zdecydowałby się na ten krok. W końcu sława kogoś, kto dobił do granicy 10 GHz RAM, jest więcej warta, niż kogoś, kto pobił swój ostatni rekord wynoszący 8888 MHz.

Zobacz też: Łapka w dół na Twitterze – serwis testuje wyrażanie dezaprobaty

Przejdźmy jednak do szczegółów technicznych tego osiągnięcia, zaczynając od tego, co najważniejsze: kości RAM. W tym celu wykorzystał on pamięci Trident Z5 firmy G.Skill, które jak widać, mają naprawdę spory potencjał do podkręcania. Nie mniej ważna jest jednak także pozostała część specyfikacji. Wykorzystanym procesorem był potężny Intel Core i9-12900K, i przyjaznej dla overclockerów płyty głównej ROG Maximus Z690 Apex. Przy okazji w całej procedurze istotny był także litr ciekłego azotu, dzięki któremu pamięć pozostała odpowiednio schłodzona. Oczywiście nie tylko konieczność wykorzystywania ciekłego azotu przekreśla sens takich działań podczas normalnej pracy komputera. Co prawda taktowanie było rekordowo wysokie, jednak to samo można powiedzieć o opóźnieniach. Te fabrycznie wynoszą, 40-40-40-76, natomiast overclocker podbił je do 127-120-120-120. Pamiętajmy jednak, że technologia ta wciąż jest u swoich początków.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy