Chrome 99 beta

Chrome 99 beta ze skrótem pobierania – ale jest też zła wiadomość

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Google właśnie udostępniło w kanale beta Chrome 99, które przyniesie więcej zmian, niż wyczekiwane Chrome 100. Problem w tym, że nie wszystkie z nich będą mile widziane przez użytkowników. O ile dodanie ikonki pobierania wzorem z innych przeglądarek, czy dodanie API rozpoznawania pisma odręcznego to zmiana na plus, tak czekają także zmiany w działaniu blokerów reklam, które raczej nie przypadną użytkownikom do gustu.

Chrome 99 beta

Chrome 99 beta

Zacznijmy od nowej ikonki pobierania, którą możecie zobaczyć powyżej. Obecnie dostęp do pobranych plików w Chrome jest dość upierdliwy. Sam kiedy chcę szybko się dostać do odpowiedniego folderu, po prostu pobieram dowolny mały element strony tak, by pokazał mi się na dole pasek pobierania. Wszystko dlatego, że stosowna zakładka jest ukryta w menu. Na szczęście w Chrome 99 beta, pojawił się skrót do pobierania w pasku narzędzi w prawym górnym rogu, czyli tam, gdzie są kontrolki dodatków do przeglądarki. Działanie nowego elementu jest dziecinnie proste: otóż Ikona pobierania zmienia kolor na niebieski i wraca do szarego, gdy element zostanie pobrany. W przyszłości ma się także pojawić pierścień sygnalizujący poziom pobrania treści. Warto tu pamiętać, że skrót do pobierania nie jest domyślnie aktywny. Miejmy jednak nadzieję, że to się zmieni w stabilnej wersji przeglądarki. 

Zobacz też: Taki ma być wygląd OnePlus 10 Ultra? Bierzecie w ciemno?

Kolejną nowością w Chrome 99 beta jest wsparcie dla API do rozpoznawania pisma ręcznego. To ułatwi deweloperom tworzenie aplikacji do robienia notatek i rysowania, które będą płynnie działać na różnych platformach w ramach PWA. Teraz jednak warto przejść do tych mniej optymistycznych wiadomości. Otóż począwszy od Chrome 99, Google nie pozwala już nowym rozszerzeniom blokerów reklam korzystać z Manifestu V2. Nowe blokery reklam muszą teraz korzystać z Manifestu V3, co zdaniem wielu osób zmniejszy ich skuteczność. Na całe szczęście obecne blokery wciąż mogą się odwoływać do starszej wersji, jednak i to się wkrótce skończy. Jak widać nowa beta nie niesie tylko pozytywnych zmian.

Źródło: XDA

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy