Steam Deck optymalizacja pamięci

Steam Deck 64 GB ma jednak sens? Steam wydaje ważną aktualizację

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Valve wypuściło w piątek nową aktualizację Steama w wersji beta, która poprawia wydajność systemu pre-cache shaderów w Steamie. Teraz gdy Steam wykryje kod shaderów, który jest nieaktualny lub nieużywany, automatycznie go skasuje, by zaoszczędzić miejsce w pamięci. Funkcja ta pojawia się w samą porę dla Steam Deck, który powinien czerpać z niej duże korzyści, szczególnie w przypadku podstawowego modelu 64 GB.

Steam Deck optymalizacja pamięci

Steam Deck optymalizacja pamięci

Warto na wstępie podkreślić, że mimo iż funkcja ta wydaje się skrojona pod Steam Deck, to nie ogranicza się tylko do tego urządzenia. Ma ona również działać na zwykłych komputerach do gier z systemem Windows, Linux i Mac, gdy sterownik GPU zostanie zmieniony lub zaktualizowany. Tym bardziej że prekompilacja staje się coraz bardziej popularna. Zasadniczo, niektóre fragmenty kodu muszą być kompilowane w locie, gdy gra lub program jest uruchomiony. Prekompilacja tego kodu przed uruchomieniem aplikacji lub gry skraca czas ładowania i poprawia wydajność gier, ale może dodatkowo obciążać przepustowość pamięci masowej i zużywać więcej miejsca na dysku.

Zobacz też: Takich smartfonów potrzebujemy, niecodziennych! Szczególnie w Polsce

Ogólnie rzecz biorąc, prekompilowane shadery w systemie mogą zazwyczaj zająć kilka gigabajtów pamięci. Oczywiście tracimy przez to zalety wynikające z tej funkcjonalności, jednak biorąc pod uwagę najniższy wariant pamięci Steam Deck, nie jest to zbyt wysoka cena. Oczywiście warto tu pamiętać, że sprzęt ten będzie umożliwiał także uruchamianie gier z kart microSD, co w przypadku Switcha sprawdza się bardzo dobrze. Należy tu jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami szybkości uruchamiania gry i wczytywania lokacji względem pamięci zintegrowanej.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy