porównanie windows 11 windows 10

Windows 11 nareszcie rośnie w siłę — sprawdź, w której grupie jesteś

2 minuty czytania
Komentarze

W momencie, gdy Microsoft ogłaszał swój nowy system, Windows 11, przede wszystkim dominowało zaskoczenie. W końcu Windows 10 z nami jest tak długo, że nikt już nie myślał o zmianie cyfry. Niemniej kolejne aktualizacje były przezroczyste dla użytkowników, którzy mogli postrzegać giganta z Redmond za osiadłego na laurach. Mimo wszystko Windows 11 już jest z nami, a właściwie nareszcie jest z nami, bo patrząc na statystyki, początek był ciężki. Nawet bardzo, ale oczywiście nic nie dzieje się bez przyczyny. Dlatego spójrzmy, jak dzisiaj wygląda podział rynku PC z filtrem na systemy Microsoftu.

Windows 11 w końcu zaczyna pojawiać się w statystykach, choć do ideału jeszcze daleko

windows 11 10 statystyki adduplex

Na początek garść faktów. Windows 11 jest z nami od października. Jest to darmowa aktualizacja, którą może zainstalować niemalże każdy. Głównym ograniczeniem jest wsparcie sprzętowe dla TPM 2.0 oraz oczywiście kolejka do otrzymania nowego oprogramowania. Okazało się, że pierwsze tygodnie były bardzo mozolne w pozyskiwaniu użytkowników Windowsa 11. Naturalnie nie pomogły też różnorakie opinie, ograniczona wydajność i problemy z układami AMD. W ten sposób pod koniec listopada zaledwie 8% komputerów korzystało właśnie z Windowsa 11. Wciąż dominacja Windowsa 10 w różnych odmianach była wyraźna. Niemniej problemy są stale rozwiązywane, wiele komputerów już z miejsca otrzymuje nowe oprogramowanie i to zaczyna być widoczne na wykresach. Pod koniec stycznia już wyraźnie coś drgnęło i można zacząć obserwować spadek udziału Windowsa 10 na rzecz 11. Nadal mówimy o względnie niewielkim zaangażowaniu, bo około 17%. Wciąż na czele jest Windows 10 21H1, ale warto zauważyć, że jego udział zmalał z 36,3% do 28,6% w tym samym okresie, jak Windows 11 dwukrotnie urósł.

windows 11 10 statystyki adduplex

Zobacz też: Porównanie funkcji Windows 10 i Windows 11 – poznaj dostępne nowości.

Mimo wszystko wciąż patrząc na poprzednie odsłony, Windows 11 nie może pochwalić się takim zainteresowaniem jak sam Windows 10. Zważywszy na wcześniej wymienione punkty, trudno się temu dziwić. Niemniej dajcie znać, jak sytuacja wygląda w Waszym przypadku? Windows 11 jest już na pokładzie, nie możecie go zainstalować, czy też wstrzymujecie się z innych powodów?

Źródło: XDA Developers, AdDuplex

Motyw