IBM zainstaluje komputer kwantowy w Kanadzie

Kanada otrzyma od IBM swój pierwszy uniwersalny komputer kwantowy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Obliczenia kwantowe są wciąż na tyle rzadkie, że samo zainstalowanie takiego systemu komputerowego w danym kraju jest przełomem. Dlatego informacja o tym, że IBM nawiązało współpracę z kanadyjską prowincją Quebec, aby zainstalować pierwszy w Kanadzie uniwersalny komputer kwantowy, jest tak ważna. W ramach pięcioletniej umowy IBM zainstaluje Quantum System One w ramach projektu Quebec-IBM Discovery Accelerator, który ma na celu rozwiązywanie problemów naukowych i komercyjnych.

IBM zainstaluje komputer kwantowy w Kanadzie

IBM zainstaluje komputer kwantowy w Kanadzie

W ramach współpracy IBM i rząd Quebecu będą wspierać prace w dziedzinie mikroelektroniki, w tym postępy w zmniejszaniu układów scalonych, dzięki istniejącemu w tej prowincji zakładowi IBM. Oba podmioty planują również pokazać, jak komputery kwantowe i klasyczne mogą współpracować w celu rozwiązywania problemów naukowych, a także oczekują, że sztuczna inteligencja napędzana kwantami pomoże w odkrywaniu nowych leków i materiałów. IBM nie powiedziało, kiedy dokładnie zainstaluje komputer kwantowy. Będzie to jednak dopiero piąta instalacja Quantum One planowana do 2023 roku, po podobnych partnerstwach w Niemczech, Japonii, Korei Południowej i USA. Kanada dołącza więc do stosunkowo ekskluzywnego klubu.

Zobacz też: Google chce ułatwić zakup swoich akcji – będzie ich znacznie więcej

Kraj ten nie jest obcy dla obliczeń kwantowych. W końcu kontrowersyjna firma D-Wave ma swoją siedzibę właśnie tam. Mimo to, posunięcie IBM jest znaczące. Daje temu państwu bardziej uogólniony system, który może pokonać problemy niepraktyczne do rozwiązania przy użyciu konwencjonalnych superkomputerów. Niekoniecznie zrewolucjonizuje to kanadyjską społeczność naukową, ale może zapewnić przewagę do czasu, gdy obliczenia kwantowe staną się stosunkowo powszechne.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy