Tiny Core Linux

Tiny Core Linux 13 wydany: Potrzebuje tylko 46 MB RAM i 50MB dysku

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Tiny Core Linux został zaktualizowany do wersji 13.0, zgodnie z ostatnio ustaloną coroczną kolejnością. Ta weterańska ultralekka dystrybucja Linuksa jest niezwykle kompaktowa jak na dzisiejsze standardy. Wymaga ona do pobrania zaledwie 22 MB. Mimo to prezentuje użytkownikowi w pełni graficzny interfejs użytkownika, z nowoczesnym jądrem Linux, a także pozwala na instalację i uruchamianie nowoczesnych aplikacji. Jest to więc system przyjazny użytkownikowi na tyle, ile to możliwe w tak małej dystrybucji. 

Tiny Core Linux

Tiny Core Linux

Najbardziej zauważalne zmiany w lekkim systemie operacyjnym to aktualizacja jądra do wersji 5.15.10, a odświeżony OS działa przy użyciu następujących narzędzi: glibc 2.34, gcc 11.2.0, binutils 2.37, e2fsprogs 1.46.4, busybox 1.34.1. Dostępne są pliki do pobrania zarówno dla systemów 32- jak i 64-bitowych, przy czym te drugie są nieco większe. Tutaj musimy przygotować już 31 MB pamięci. Należy pamiętać, że na oficjalnych stronach do pobrania należy wybrać pliki ISO TinyCore, gdyż inne nie zawierają UI, a jedynie system operacyjny z interfejsem wiersza poleceń.

Zobacz też: SkyShowtime wystartuje w Polsce – serwisy streamingowe są jak autobus, kolejny pasażer się zmieści

Tiny Core Linux cieszy się zasłużoną reputacją systemu operacyjnego, do którego entuzjaści komputerów i majsterkowicze mogą się zwrócić, aby wykorzystać system, który już dawno przekroczył swoją datę przydatności do użytku pod kontrolą Windowsa. Więc tak, wymagania systemowe są niewielkie, co można było odgadnąć po samych rozmiarach pliku. Prezentują się one następująco:

  • RAM: minimum 46 MB, zalecane 128 MB
  • Procesor: minimum Intel 486DX, zalecany Intel Pentium 2
  • Pamięć masowa: minimum 50 MB

Interfejs ten oparty jest na Fast Light Window Manager (FLWM), który domyślnie posiada przypominający MacOS centralny Dock u podnóża ekranu, a menu wywoływane jest podwójnym kliknięciem lewym przyciskiem myszy lub prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Prawie wszystko, czego potrzebujemy, znajduje się w zasięgu jednego lub dwóch kliknięć, włącznie z drogą do pobierania aplikacji.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy