BlackBerry sprzedało swoje patenty trollowi

Znany troll patentowy przejmuje od BlackBerry kluczowe technologie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Kanadyjski producent smartfonów BlackBerry sprzedał swoje patenty dotyczące technologii mobilnych firmie Catapult IP Innovations Inc. za 600 milionów dolarów. Firma ujawniła, że sprzedaż obejmuje większość jej aktywów patentowych. Według raportu AppleInsider ten ruch od BlackBerry może oznaczać kłopoty dla innych producentów, którzy mogą stać się przedmiotem trollingu patentowego w niedalekiej przyszłości.

BlackBerry sprzedało swoje patenty trollowi

BlackBerry sprzedało swoje patenty trollowi
Fot. PixaBay

Obawy powstają, ponieważ  Catapult IP Innovations Inc, jest firmą, która niczego nie produkuje, a jedynie skupuje popularne rozwiązania. Podejmuje więc działania typowe dla trolli patentowych. Określenie to jest obraźliwym terminem używanym do opisania firmy, która wykorzystuje patenty i system sądowy, by zarobić pieniądze na rozwiązaniach stworzonych przez innych. Innymi słowy, firma może wykorzystać patenty, które nabyła w wyniku transakcji z BlackBerry, aby zażądać opłat licencyjnych lub pozwać innych producentów smartfonów za naruszenie konkretnych rozwiązań. W najgorszym wypadku troll patentowy może nawet zablokować sprzedaż danego produktu na konkretnym rynku.

Zobacz też: Ukraiński reżyser został pozwany przez Apple z powodu filmu o superbohaterze

W wyniku transakcji BlackBerry otrzyma 450 milionów dolarów w gotówce, weksel własny na 150 milionów dolarów, a także licencję na wykorzystanie patentów. W zamian Catapult IP Innovations Inc. nabędzie patenty BlackBerry związane z urządzeniami mobilnymi, komunikatorami i IP sieci bezprzewodowych. BlackBerry twierdzi, że sprzedaż nie będzie miała wpływu na klientów korzystających z jej produktów lub usług. Warto podkreślić, że transakcja wciąż nie została sfinalizowana. Nim to nastąpi będzie musiała spełnić wszystkie warunki regulacyjne zgodnie z ustawą Hart-Scott-Rodino Antitrust Improvements Act w Stanach Zjednoczonych oraz Investment Canada Act, co może potrwać do 210 dni.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy