Pokemon DP Sound Library

Piekło zamarzło… Nintendo zezwala na wykorzystywanie pewnych elementów z gier Pokemon

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Stala się rzecz niesłychana. Otóż w pewnych okolicznościach można teraz wykorzystać muzykę z niektórych gier Pokemon bez narażania się na gniew Nintendo lub The Pokemon Company. TPC uruchomiło bibliotekę dźwiękową Pokemon DP Sound Library, która, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na wykorzystanie dźwięku z oryginalnych gier Pokemon Diamond i Pokemon Pearl w osobistych projektach. Oczywiście mowa tu o tytułach z Nintendo DS, a nie ich odnowionej wersji ze Switcha. Można na przykład wrzucić efekty dźwiękowe do filmu w mediach społecznościowych, a nawet udźwiękowić wesele ulubionym motywem. Tło muzyczne jest również dozwolone w przypadku wszelkich niekomercyjnych wydarzeń lub osobistych stron internetowych.

Pokemon DP Sound Library

Oczywiście są z tym związane pewne ograniczenia. The Pokemon Company surowo zabrania wszelkich komercyjnych zastosowań — możesz zapomnieć o sprzedaży albumu lub gry inspirowanej Pokemonami. Nie można wykorzystywać treści do transmisji radiowych lub telewizyjnych, celów reklamowych ani niczego, co sugerowałoby związek z TPC. Nie można także wykorzystywać tych mediów w czymkolwiek, co wysuwa konkretne roszczenia ideologiczne, religijne lub polityczne.

Zobacz też: FIFA 22 usuwa Masona Greenwooda z gry — piłkarz oskarżony o gwałt

Jeśli dodamy do tego wymóg zamieszczenia długiej notki o prawach autorskich, wynoszącej aż 163 znaków, czyli ponad połowę maksymalnej długości wpisu na Twitterze, to zakres wykorzystywania tych kawałków robi się naprawdę skromny. Jednak trudno się dziwić firmie, że je nakłada na zastosowania komercyjne. Mowa jest bowiem o jej własności intelektualnej. Co do kwestii polityczno-religijno-ideologicznych to ten krok jest jak najbardziej zrozumiały: Pokemony są dla wszystkich, a nie tylko dla osób o konkretnych poglądach.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy