Surface Duo z Windows 11

Microsoft Surface Duo przyłapany z Windows 11 opartym na ARM64

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Sytuacja jest dość zabawna. Otóż Microsoft na swoim autorskim urządzeniu stosuje system od konkurencji, natomiast grupa pasjonatów nieoficjalnie preparuje na nim Windowsa, czyli system od Microsoftu. Co więcej, gigant z Redmond dopiero zapowiada aktualizację do Androida 11, który nie jest najświeższym systemem od Google, zaś pasjonaci bez skrępowania uruchamiają na Surface Duo najnowszą wersję okienek, czyli Windowsa 11.

Surface Duo z Windows 11

Surface Duo z Windows 11

Za całym tym zamieszaniem stoi Gustave Monce z projektu LumiaWoA. Ten zdolny programista podzielił się zdjęciami Surface Duo działającego na Windows 11 opartym na systemie ARM64. Wcześniej Gustave przeportował również system operacyjny Windows 10 na Lumię 950XL. Warto również podkreślić, że należy on do grupy programistów, która pracuje nad nieoficjalnym projektem Windows on ARM. To właśnie dzięki nim możliwe jest uruchamianie Windowsa na Raspberry Pi. Dlatego też przedstawione zdjęcia niemal na pewno nie są dziełem grafika komputerowego, a rzeczywistym efektem prac nad przeniesieniem Wndowsa 11 ARM na Surface Duo. 

Zobacz też: Samsung i Patagonia chcą walczyć z mikroplastikiem w oceanach – pomogą… pralki

Projekt początkowo koncentrował się na Windows 10, ale wraz z premierą Windows 11 zespół postanowił rozszerzyć swoje prace także na nowszy system operacyjny. Można jedynie spekulować, czy w razie sukcesu nowych okienek na Surface Duo Microsoft zdecyduje się wydać wariant lub następcę tego urządzenia ze swoim autorskim systemem. Pamiętajmy przy tym, że firma ma na swoim koncie sporo porażek w tej kwestii. Od Windows Phone 7 i Windows 10 Mobile zaczynając, na Windows RT kończąc.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy