Dopłaty do dekodera DVB-T2

Dopłaty do dekodera DVB-T2 coraz bliżej — wiemy, kto będzie mógł je otrzymać

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Rząd szykuje dopłaty do dekodera DVB-T2. Projekt ustawy został już przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany w trybie pilnym do Sejmu. Wiadomo już, kto ma być uprawniony do otrzymania dofinansowania i w jaki sposób będzie można składać wnioski.

Dopłaty do dekodera DVB-T2 – ile, dla kogo, jak otrzymać?

Dopłaty do dekodera DVB-T2

Już w tym roku zaczyna obowiązywać standard DVB-T2/HEVC. Zmiana dotyczy osób oglądających naziemną telewizję cyfrową. Będzie więcej kanałów, a dostęp do np. informacji o danym programie stanie się prostszy. Problem mogą mieć jedynie posiadacze dosyć starych telewizorów, które nie są przystosowane do odbierania telewizji w nowym standardzie. Takie osoby mogą wymienić swoje urządzenie lub dokupić specjalny dekoder.

W grudniu informowaliśmy, że rząd chce dopłacać do zakupu dekodera. Powstał już nawet projekt ustawy w tej sprawie, który został skierowany przez rząd do Sejmu. Jeśli parlamentarzyści zagłosują za proponowanymi przepisami, to będzie można otrzymać 100 zł dopłaty do zakupu dekodera. Decyzją Komisji Europejskiej uwalniamy pewne częstotliwości na potrzeby szybkiego internetu, wskutek czego część gospodarstw domowych w Polsce może utracić dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. Chcemy zrekompensować wydatek tym, którzy dalej chcą móc korzystać ze swoich telewizorów. Wprowadzane zmiany to duże wpływy do budżetu państwa – na poziomie 1,2 – 1,6 mld zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych — mówi Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak zaznacza, ta propozycja to nie świadczenie socjalne, tylko uczciwa rekompensata za utratę możliwości korzystania z kupionego wcześniej telewizora.

Najważniejsze informacje o planowanych dopłatach

  • Wysokość świadczenia to 100 zł.
  • Na jedno gospodarstwo domowe przypada jedna dopłata. Wniosek będzie mogła złożyć tylko jedna osoba z danego gospodarstwa.
  • Wniosek będzie można złożyć elektronicznie, z wykorzystaniem platformy gov.pl, lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.
  • W odpowiedzi na wniosek dostaniemy mailem lub w postaci wydruku specjalny kod, którego będziemy mogli użyć w sklepie do obniżenia ceny dekodera.
  • Składając wniosek, oświadczamy, że ze względu na trudną sytuację materialną bez dofinansowania nie mamy możliwości dostosowania telewizora do nowego standardu.

Czytaj także: 24-latek z Gdyni aresztowany za szokującą sondę na TikToku — grozi mu do 3 lat więzienia

Gdy ogłoszono plany dofinansowywania zakupu dekoderów, pojawiły się obawy o to, że celem jest zdobycie danych pozwalających na lepsze ściganie osób, które nie płacą abonamentu. Rząd zapewnia, że nie jest to prawdą i dane osób, które złożą wniosek, nie będą przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu. Dane, które trzeba będzie podać, to m.in. imię, nazwisko, PESEL i adres.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy