Samsung i Patagonia chcą walczyć z mikroplastikiem w oceanach – pomogą… pralki

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Mikroplastik staje się coraz poważniejszym problemem, a z tym zamierzają radzić sobie duże firmy. Dlatego też firmy Samsung i Patagonia nawiązały współpracę, która ma pomóc z zmniejszeniu ilości mikroplastiku trafiającego do oceanów. Pomocne mają być pralki, które odpowiednio zadbają o to, by określone ubrania były mniej szkodliwe dla środowiska.

Samsung i Patagonia będą walczyć z mikroplastikiem

Wiele słyszymy o tym, że plastik w oceanach jest ogromnym i rosnącym problemem. Nikt już temu nie zaprzecza. Jednak dalej niewiele mówi się o mikroplastiku, czyli drobinkach tworzyw sztucznych. Często te drobinki są tak małe, że nie da się ich zobaczyć gołym okiem, ale ich rozmiary mogą dochodzić nawet do 5 mm. Według naukowców takiego mikroplastiku w ocenach może być nawet 14 ton, a tak przynajmniej mówiły badania z 2020 roku. Teraz może być go jeszcze więcej. Śladowe ilości mikroplastiku znajdziemy nawet w wodzie z kranu.

World Wildlife Fund przeprowadziło bania, z których wynika, że ludzie tygodniowo wdychają z powietrzem i wypijają z wodą tyle mikroplastiku, ile potrzeba do wyprodukowania karty kredytowej. Widać więc, że to poważna sprawa. Sam mikroplastik powstaje m.in. z przedmiotów, które podczas rozkładu rozdzielają się na wiele mniejszych drobinek. Jednak mikroplastik może powstawać także podczas… prania. Przyczyniają się do tego tekstylia syntetyczne (np. sweter z polaru, nylonowe kurtki czy spodnie ze Spandexu), których elementy zostają później odprowadzone z pralki do środowiska. Na szczęście coraz więcej rządów i organizacji zauważa problem mikroplatisku i próbuje z nim aktywnie walczyć.

Zobacz też: HBO MAX zadebiutuje w Polsce na początku marca – to oficjalne!

Samsung będzie opracowywał specjalną pralkę, której zadaniem będzie ograniczenie do minimum uwalnianie mikroplastiku z ubrań. W tym pomoże Patagonia (firma odzieżowa), a sama współpraca ma być długofalowa. Samsung zresztą od dawna podchodzi do tematu ekologii i prania bardzo świadomie, więc cieszy to, że podjęto kolejną próbę walki o czystszy świat.

Źródło: Samsung informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy