informacja o wypadku oszustwo

Widziałeś informację o groźnym wypadku? Uważaj, to może być oszustwo

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W sieci znów popularne jest oszustwo, w którym główną rolę odgrywa fałszywa informacja o wypadku znanej osoby. Cyberprzestępcy wykorzystują silne emocje i nieuwagę swoich ofiar, przejmując ich konta na Facebooku. Dobrze wiedzieć jak działają oszuści, aby nie dać się nabrać.

Taka informacja o wypadku to oszustwo

Cyberprzestępcy rozsyłają (np. na Facebooku) fałszywe informacje o groźnym wypadku, w którym uczestniczyła znana osoba. W przykładzie zaobserwowanym przez zespół CERT Polska oszuści posłużyli się wizerunkiem Jerzego Owsiaka. Gdy ktoś kliknie załączony link, chcąc poznać szczegóły sprawy, zostanie poproszony o podanie swoich danych logowania do Facebooka. Niektórym może się wydawać, że jest to konieczne dla potwierdzenia swojego wieku lub że dany artykuł znajduje się w obrębie popularnego portalu społecznościowego. Tak naprawdę jednak jest to oszustwo.

Po podaniu swoich danych logowania nie poznamy szczegółów groźnego wypadku, bo ten zwyczajnie się nie wydarzył. Cyberprzestępcy otrzymają natomiast dostęp do naszego profilu na Facebooku, który mogą wykorzystać do dalszego rozpowszechniania oszustw lub np. do wyłudzenia pieniędzy od naszych znajomych, prosząc ich o kod Blik w prywatnej wiadomości.

Czytaj także: Udawała bezpieczną i kradła informacje bankowe. Usuń tę aplikację, jeśli ją zainstalowałeś!

Już sam adres strony przygotowanej przez oszustów powinien nas zaniepokoić. Co jednak zrobić, jeśli już podaliśmy swoje dane na podrobionej witrynie? CERT Polska radzi zmienić hasło do portalu, włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe, wylogować się ze wszystkich sesji aktywnych na koncie i sprawdzić, czy do konta nie zostały podpięte nieznane aplikacje.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy