AppOstazja

AppOstazja — ta aplikacja miała być żartem, ale naprawdę powstała

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Zaczęło się od żartu znanego rysownika, a skończyło na prawdziwej aplikacji. AppOstazja zadebiutowała w sklepie Google Play i po tygodniu od premiery pobrało ją ponad 5 tysięcy osób. Program pełni bardziej funkcje humorystyczne niż praktyczne, ale autorom nie można odmówić kreatywności.

AppOstazja, czyli aplikacja, która zaczęła się od żartu

14 stycznia rysownik Andrzej Milewski (znany bardziej pod pseudonimem Andrzej Rysuje) zamieścił na swoim koncie na Instagramie satyryczny rysunek. Młody człowiek na pytanie co kościół może zrobić dla młodych? odpowiada, że apkę do apostazji. Obrazek zebrał ponad 32 tysiące polubień. Wydawało się, że tego typu program pozostanie żartem, jednak już 23 stycznia w sklepie Google Play pojawiła się AppOstazja udostępniona przez agencję interaktywną VR One.

Głównym bohaterem aplikacji jest Postatek — ma on przypominać diabła, choć wygląda raczej przyjaźnie. Postać podpowiada, co trzeba zrobić, aby dokonać apostazji, jakie trzeba mieć dokumenty oraz udostępnia kreator deklaracji o wystąpieniu z Kościoła. Deklarację trzeba potem samemu zapisać, bo aplikacja w zamyśle autorów ma nie zbierać naszych danych. Oprócz kreatora program ma przycisk do wysłania dotacji twórcom, który odsyła do zewnętrznej strony internetowej.

Czytaj także: Miało być tak źle, a tu niespodzianka — smartfonów znowu przybywa

Ostatecznie Postatek wysyła nas jednak do naszej parafii, bo aplikacja nie może przesłać deklaracji do Kościoła. Żeby zaistniała taka możliwość, program musiałby być zintegrowany z kościelnymi systemami i bazami danych. AppOstazja pełni więc głównie funkcje humorystyczne, zwraca też uwagę na sam temat, którego dotyczy i oswaja z całym procesem apostazji. Program wymaga jeszcze udoskonaleń, co pokazują pewne niedociągnięcia związane z warstwą graficzną i z działaniem. Ostatnie poprawki pojawiły się 29 stycznia. Twórcy zapowiedzieli już dodanie edytora powodów wystąpienia z Kościoła i przebudowanego layoutu. Póki co AppOstazja zbiera głównie pozytywne oceny w sklepie Google Play. Średnia to 4,5/5.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy