Sułtanat Omanu SatRevolution

Polska firma dostarczy satelity Sułtanatowi Omanu

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Sułtanat Omanu wybrał polską firmę SatRevolution do wyprodukowania i obsługi satelitów. Będą one wystrzelone w pierwszej takiej misji kosmicznej tego kraju. Wczoraj w Maskacie podpisano umowę w tej sprawie. Inni uczestnicy misji to polska grupa kapitałowa TUATARA i amerykańska firma Virgin Orbit.

Sułtanat Omanu wybrał SatRevolution

Sułtanat Omanu SatRevolution

Historyczna misja kosmiczna ma polegać na wystrzeleniu satelity SatRev CubeSat z pokładu rakiety Launcher One należącej do Virgin Orbit. Satelita ma pozwolić przeprowadzić przełomowe badania naukowe, a także uchwycić obraz głębokiej przestrzeni kosmicznej. Przedsięwzięcie będzie miało swój początek jeszcze w tym roku. Misja rozpocznie się w porcie lotniczym i kosmicznym Cornwall na półwyspie Lizard w Wielkiej Brytanii.

Te projekty kosmiczne przyczynią się do realizacji krótkoterminowych celów Sułtanatu, które obejmują modernizację ekosystemu edukacyjnego, wsparcie badań naukowych i innowacji oraz wzmocnienie krajowego rozwoju najnowocześniejszych technologii. SatRev jest dumny, że może być tego częścią — mówi prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński. Dan Hart, prezes Virgin Orbit, zwraca uwagę, że mimo postępu technicznego do tej pory tylko kilka instytucji miało odwagę organizować misje kosmiczne. Zebrane podczas misji dane mogą pozwolić m.in. przewidzieć zmiany spowodowane klimatem i katastrofami naturalnymi.

Czytaj także: Firma Elona Muska popełniła błąd – rakieta SpaceX ma zderzyć się z Księżycem

Misja kosmiczna stanowi kontynuację ustaleń podpisanych w październiku 2021 roku w Dubaju podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. Małe satelity wyprodukowane przez SatRevolution już w połowie stycznia wyniosły w przestrzeń kosmiczną inne satelity w programie Virgin Orbit.

źródło: Nauka w Polsce, zdjęcie główne: SatRevolution

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy